Zfalšovali fotky a tvrdili, že vylezli na Mt.Everest. Teď zaměstnavatel indické policisty vyhodil

František Typovský František Typovský
10. 8. 2017 21:07
Dva indičtí policisté, kteří loni v červnu prohlásili, že vystoupali na nejvyšší horu světa Mount Everest, přišli o práci. Jejich nadřízení totiž obdrželi výsledky šetření nepálských úřadů, podle kterých dvojice celý výstup nafingovala, a to včetně fotografií přímo z hory. Dinésh Ráthód a jeho manželka a zároveň kolegyně Tarákéshvárí přišli nejen o svá pracovní místa, ale také o možnost zdolávat další himálajské vrcholy v Nepálu. Tamní úřady jim totiž udělily desetiletý zákaz horolezectví.
Mount Everest, ilustrační foto.
Mount Everest, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Puné (Indie) - Když manželé Ráthódovi ze západoindického města Puné oznámili, že se jim podařilo vystoupat na nejvyšší vrchol světa Mount Everest, překvapili tím reportéry i veřejnost. 

Stali se totiž prvním indickým párem, kterému se povedlo horu zdolat najednou. 

Jejich radost ovšem netrvala dlouho. Ihned po oznámení se vyrojily četné spekulace, že pár Everest nezdolal a fotografie z vrcholu jsou padělané. Ozval se například horolezec Súréndra Shelke, který stanici BBC sdělil, že jej nejvíce zaskočila čtrnáctidenní prodleva mezi dnem výstupu a oznámením na tiskové konferenci.

Ačkoli nepálské úřady nejprve dvojici udělily certifikát o úspěšném výstupu, následně začaly celou záležitost vyšetřovat. 

Výsledky přišly po roce

Po více než 12 měsících oznámily konečný verdikt. V něm tento himálajský stát ozřejmil, že dvojice skutečně na horu nevystoupila a snímky na sociálních sítích jsou podvrh. 

Zjištění překvapilo veřejnost, především tu v indickém městě Puné.

Podle nepálských úřadů dvojice prokazatelně dorazila do základního tábora ve výšce přes pět tisíc metrů nad mořem. Dále však Káthmándú neprokázalo další pohyb dvojice směrem vzhůru.

Z fotek, které publikoval na sociálních sítích a cestovatelských webech, je navíc patrné, že jimi Dinésh Ráthód manipuloval.

Jako fotografii z vrcholu hory použil lehce oříznutou fotku jiného uživatele, během fotek z výstupu navíc dvojice měnila oblečení, což je v ledových podmínkách ve vysoké nadmořské výšce téměř nemožné, napsal web BuzzFeed.

Indický pár zfalšoval výstup na Mount Everest
Indický pár zfalšoval výstup na Mount Everest | Foto: ČTK

Dvojice přišla o práci a nepálský horolezecký certifikát

Na zjištění nepálských úřadů zareagovali jak v Káthmándú, tak v Puné. 

Především v osmém největším indickém městě přistoupili k ráznému kroku - pár totiž propustili. "Po interním vyšetřování dostali výpověď," řekl deníku The Guardian Sáhébráo Patil, policejní komisař v Puné. 

"Zjistili jsme, že předávali médiím falešné informace a klamali nepálské a indické vlády. Navíc manipulovali s fotografiemi, aby ukázali, že vystoupali na Mount Everest, což se jim nepovedlo," dodal Patil. 

Nepál bude po manželské dvojici požadovat navrácení certifikátu. Himálajský stát navíc zakázal oběma manželům zdolávat nepálské horské vrcholy. K tomu je totiž potřeba speciální povolení, které jim ovšem Káthmándú během příštích deseti let nevydá. 

Případ manželů Ráthódových vznesl otázky ohledně autentičnosti jednotlivých výstupů.

Cestovní ruch se na Mount Everestu rychle zvedá, za což mohou nižší ceny zájezdů za himálajskou turistikou. Podle oficiálních údajů se jen během krátké jarní sezony pokusilo o výstup z nepálské strany celkem 450 horolezců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Podle webu The Times of Israel raketa v Aškelonu zasáhla rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Mount Everest zdolali po roce první zahraniční horolezci, mezi nimi i bahrajnský princ

Na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu stanula v úterý skupina 12 zahraničních horolezců. Stalo se tak poprvé od chvíle, co nepálská vláda horu znovu zpřístupnila poté, co byla oblast loni uzavřena kvůli pandemii nemoci covid-19. Výskyt případů nákazy koronavirem v základním táboře z nedávné doby ale vyvolává obavy. Informovala o tom agentura Reuters.

Celkem vystoupalo na Mount Everest 38 horolezců, z čehož 12 přijelo ze zahraničí. Byl mezi nimi i bahrajnský princ Muhammad Hamad Muhammad Chalífa a dalších devět Bahrajnců, sdělila společnost Seven Summits Trek, která jejich cestu organizovala.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Komora vyškrtla Michala kvůli kauze Homolka ze seznamu advokátů

Česká advokátní komora (ČAK) vyškrtla ze seznamu advokátů Davida Michala z pražské kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners). Informovala o tom mluvčí komory Iva Chaloupková. Michal je pravomocně odsouzený za podplacení někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

Chaloupková stručně uvedla, že představenstvo ČAK rozhodlo o vyškrtnutí Michala ze seznamu advokátů 10. května. "Mgr. Bc. David Michal byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin podplácení. Podle názoru představenstva ČAK, jež je vázáno výrokem rozsudku Vrchního soudu v Praze z ledna letošního roku, jeho trestná činnost ohrožuje důvěru v řádný výkon advokacie tímto advokátem," napsala bez dalších podrobností. Vyškrtnutí ze seznamu znamená, že dotyčný právník nesmí advokacii dále vykonávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy