Na vrchol Mount Everestu za každou cenu. Honba za penězi ohrožuje životy horolezců i Šerpů v Nepálu

Dominika Vřešťálová
28. 5. 2017 13:15
Na nejvyšší horu světa Mount Everest by měl letos v Nepálu vystoupat nejvyšší počet horolezců v celé její historii. Nepálská vláda vydala povolení 371 lidem a 136 dalších se na horu chystá z tibetské strany. Masový zájem o Mount Everest ale vyvolává řadu nových rizik. Zahraniční horolezci si kvůli vysokým cenám pořizují nedostatečné vybavení. Šerpové se zase vydávají do nebezpečných oblastí, aby si zajistili nové zakázky.
V letošním roce chce na Mount Everest vystoupat více turistů než kdy dřív.
V letošním roce chce na Mount Everest vystoupat více turistů než kdy dřív. | Foto: Reuters

Káthmándú - Skupina nepálských Šerpů vyráží do výšky 8400 metrů, kde leží tělo indického horolezce.

Sedmadvacetiletý Ind na konci května úspěšně vystoupil na vrchol nejvyšší světové hory, ale při sestupu se zřítil a zahynul. Rodina horolezce pak po organizaci chtěla, aby dostala jeho tělo do bezpečí.

Agentura, kterou si mladý Ind najal jako doprovod, se teď snaží prosbu vyslyšet. I přes nebezpečí, která jsou s akcí spojená.

"Kdybychom to neudělali, vypadali bychom neseriózně," řekl zástupce organizace britskému listu The Guardian.

Agentura souhlasila s riskantní operací i přesto, že se Indovo tělo nachází hluboko pod schůdnou cestou a jeho přeprava může ohrozit životy Šerpů.

Organizaci ale tlačí velká konkurence mezi agenturami, které dostávají zahraniční návštěvníky na vrchol Mount Everestu.

Nezastavujeme

Na nejvyšší horu světa by měl letos vystoupat nejvyšší počet horolezců v celé jeho historii.

Nepálská vláda vydala povolení 371 lidem a 136 dalších se na horu chystá z její tibetské strany. "Provoz" na nejvyšší hoře světa se nepřerušuje ani po smrtelných nehodách.

Každý rok přitom dochází k několika úmrtím. Jen od ledna do května 2017 zemřelo na velehoře deset lidí, což je víc než celoroční průměr většiny posledních let.

Jedním z důvodů, proč na svahy Everestu míří více lidí, jsou i levnější povolení ke vstupu, kterým vyprší platnost právě letos.

Výstup z Nepálu i z Tibetu v příštích letech podraží. Nepálské úřady ho už do letoška prodávaly za poplatek 11 tisíc dolarů (asi 260 000 korun). 

Velehora tak přináší významné sumy do státního rozpočtu Nepálu. A stovky povolení se nepřestávají udělovat i přesto, že příliš vysoký počet turistů může ohrozit je i jejich průvodce.

Dobrodruzi bez pohřbu

Velká část letošních obětí nicméně zemřela o samotě, když je zaskočily náročné přírodní podmínky.

"Nesmírně důležité je jít ve skupině, která odpovídá vašim schopnostem a může vám poskytnout podporu i vybavení," zdůrazňuje horolezec Alan Arnette na svém webu. "Everest je příliš nebezpečný na to, abyste se pokoušeli šetřit."

Podle Arnetta rychlost větru na úbočích běžně dosahuje 160 kilometrů za hodinu. Nepřipravení horolezci můžou narazit i na problémy s nedostatkem kyslíku, zvlášť pokud se musí zdržet v oblasti položené výše než 8000 metrů nad mořem.

O tom, že zdolávání Mount Everestu je riskantní záležitostí, svědčí i fakt, že na něm ve vysokých nadmořských výškách dosud leží nejméně 120 těl.

Odnášet mrtvé horolezce a Šerpy je nesmírně riskantní. Těla proto obvykle zůstávají tam, kde se lidé zastavili a zemřeli.

Jeden z horolezců, kteří byli pod Mount Everestem v okamžiku zemětřesení, natočil blížící se lavinu. Zahynulo pod ní nejméně 18 lidí a 60 bylo zraněno. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

před 16 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy