Dvě úmrtí na Everestu: Muž tweetnul z vrcholu a zemřel ve spánku, veganka skonala při rozbíjení mýtu

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2016 19:45
Australanka Maria Strydomová chtěla dokázat, že vegani nejsou fyzicky slabí a dokážou zdolat i Mount Everest. Zabil ji otok mozku. Nizozemec Eric Arnold zdolal nejvyšší horu světa na čtvrtý pokus a odeslal z ní tweet. Poslední v jeho životě. Cestu dolů nepřežil.
Neštěstí se stalo při sestupu.
Neštěstí se stalo při sestupu. | Foto: Reuters

Káthmándú - Lidé mají pokřivenou představu, že vegani jsou podvyživení a slabí, psala na svém blogu šestatřicetiletá Australanka Maria Strydomová.

Rozhodla se osobně ukázat, že vegan může bez problémů vylézt i na Mount Everest, nejvyšší horu světa.

Mount Everest.
Mount Everest. | Foto: Reuters

To se jí však nepodařilo. Ještě před výstupem v pátek 20. května (detailní informace o tragédii přicházejí pomalu a postupně) na vrchol začala mít problémy s dýcháním. Její manžel Robert Gropel s místními Šerpy jí celou noc pomáhali dolů.

Oba manželé trpěli otokem na mozku kvůli nedostaktu kyslíku ve vzduchu. Horolezci v takovém stavu obtížně koordinují pohyby a jsou zmatení.

Než se ale stihli dostat do tábora známého jako Camp 3, kde už mohou přistávat vrtulníky, žena ztratila vědomí.

Strydomová i její manžel dodržovali striktní veganskou dietu. Žádné produkty ze zvířat, ani vejce. Nic ale neukazuje na to, že by její smrt měla spojitost s veganstvím.

Matka Strydomové kritizuje firmu, který zajišťovala skupině zázemí a doprovázela výpravu, za nedbalost. Neupozornili prý včas úřady na nutnost evakuovat její dceru. "Váš satelitní telefon i telefony Marie byly vypnuté," reagovala na prohlášení, které učinil vůdce výpravy Arnold Coster na Facebooku.

Tweet z vrcholu

Nebyla to jediná tragédie této výpravy. V noci z pátku na sobotu zemřel při sestupu pětatřicetiletý Nizozemec Eric Arnold. Rodák z Rotterdamu si stěžoval, že se mu špatně dýchá, a stejně jako Strydomová nestihl včas sestoupit, aby ho mohla vyzvednout helikoptéra.

Nizozemec zdolal horu na pátý pokus, a když to v pátek v osm hodin ráno místního času dokázal, poslal z vrcholu tweet. "Horolezec Eric Arnold dosáhl vrchol Mount Everest při pátém pokusu."

Na svém twitterovém účtu velký příznivec triatlonu svým followerům pravidelně sděloval, kde se nachází a kolik mu zbývá k vrcholu.

V pátek odpoledne při sestupu si šel vysílený lehnout do stanu, kde ve spánku zemřel.

Přeplněný Everest

Strydomová a Arnold nejsou jedinými horolezci, kteří letos přišli na 8850 metrů vysoké hoře o život. Nejvyšší cenu zaplatil i Subháš Paul z Indie, který podlehl výškové nemoci během noci, kdy mu dva Šerpové pomáhali sestoupit dolů. A další dva indičtí horolezci jsou od minulé soboty pohřešovaní, přičemž je velmi nepravděpodobné, že by v nehostinných podmínkách mohli přežít tak dlouho.

Ti všichni přitom byli mezi prvními horolezci, kteří se na vrchol vydali po dvouletém přerušení výstupů. Loni a předloni totiž horolezeckou sezonu zmařily smrtící laviny, letos úřady vydaly povolení pro výstup 289 lezcům.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy