Dvě úmrtí na Everestu: Muž tweetnul z vrcholu a zemřel ve spánku, veganka skonala při rozbíjení mýtu

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2016 19:45
Australanka Maria Strydomová chtěla dokázat, že vegani nejsou fyzicky slabí a dokážou zdolat i Mount Everest. Zabil ji otok mozku. Nizozemec Eric Arnold zdolal nejvyšší horu světa na čtvrtý pokus a odeslal z ní tweet. Poslední v jeho životě. Cestu dolů nepřežil.
Neštěstí se stalo při sestupu.
Neštěstí se stalo při sestupu. | Foto: Reuters

Káthmándú - Lidé mají pokřivenou představu, že vegani jsou podvyživení a slabí, psala na svém blogu šestatřicetiletá Australanka Maria Strydomová.

Rozhodla se osobně ukázat, že vegan může bez problémů vylézt i na Mount Everest, nejvyšší horu světa.

Mount Everest.
Mount Everest. | Foto: Reuters

To se jí však nepodařilo. Ještě před výstupem v pátek 20. května (detailní informace o tragédii přicházejí pomalu a postupně) na vrchol začala mít problémy s dýcháním. Její manžel Robert Gropel s místními Šerpy jí celou noc pomáhali dolů.

Oba manželé trpěli otokem na mozku kvůli nedostaktu kyslíku ve vzduchu. Horolezci v takovém stavu obtížně koordinují pohyby a jsou zmatení.

Než se ale stihli dostat do tábora známého jako Camp 3, kde už mohou přistávat vrtulníky, žena ztratila vědomí.

Strydomová i její manžel dodržovali striktní veganskou dietu. Žádné produkty ze zvířat, ani vejce. Nic ale neukazuje na to, že by její smrt měla spojitost s veganstvím.

Matka Strydomové kritizuje firmu, který zajišťovala skupině zázemí a doprovázela výpravu, za nedbalost. Neupozornili prý včas úřady na nutnost evakuovat její dceru. "Váš satelitní telefon i telefony Marie byly vypnuté," reagovala na prohlášení, které učinil vůdce výpravy Arnold Coster na Facebooku.

Tweet z vrcholu

Nebyla to jediná tragédie této výpravy. V noci z pátku na sobotu zemřel při sestupu pětatřicetiletý Nizozemec Eric Arnold. Rodák z Rotterdamu si stěžoval, že se mu špatně dýchá, a stejně jako Strydomová nestihl včas sestoupit, aby ho mohla vyzvednout helikoptéra.

Nizozemec zdolal horu na pátý pokus, a když to v pátek v osm hodin ráno místního času dokázal, poslal z vrcholu tweet. "Horolezec Eric Arnold dosáhl vrchol Mount Everest při pátém pokusu."

Na svém twitterovém účtu velký příznivec triatlonu svým followerům pravidelně sděloval, kde se nachází a kolik mu zbývá k vrcholu.

V pátek odpoledne při sestupu si šel vysílený lehnout do stanu, kde ve spánku zemřel.

Přeplněný Everest

Strydomová a Arnold nejsou jedinými horolezci, kteří letos přišli na 8850 metrů vysoké hoře o život. Nejvyšší cenu zaplatil i Subháš Paul z Indie, který podlehl výškové nemoci během noci, kdy mu dva Šerpové pomáhali sestoupit dolů. A další dva indičtí horolezci jsou od minulé soboty pohřešovaní, přičemž je velmi nepravděpodobné, že by v nehostinných podmínkách mohli přežít tak dlouho.

Ti všichni přitom byli mezi prvními horolezci, kteří se na vrchol vydali po dvouletém přerušení výstupů. Loni a předloni totiž horolezeckou sezonu zmařily smrtící laviny, letos úřady vydaly povolení pro výstup 289 lezcům.

 

Právě se děje

Další zprávy