Výstřední šlechtic, nebo hrdina? 72letý dobrodruh s dvojitým by-passem zdolává nejvyšší hory světa

Hana Vařáková
4. 1. 2017 20:15
Britský dobrodruh Ranulph Fiennes má rád výzvy. Momentálně se chce stát prvním člověkem na světě, který vylezl na nejvyšší horu každého kontinentu a jako první docestoval na oba zemské póly po zemi. A to vše, přestože je mu již 72 let a trápí ho zdravotní problémy.
Ranulph Fiennes.
Ranulph Fiennes. | Foto: ČTK

Londýn – Britský objevitel a dobrodruh Ranulph Fiennes se rozhodl projít hustými vánicemi při teplotě minus 30 stupňů a překonat svůj strach z výšek, aby vystoupal na jeden z nejnebezpečnějších vrcholů světa.

Argentinskou Aconcaguu. Nejvyšší horu Jižní Ameriky, která měří 6961 metrů.

Se sedmi křížky na krku a ne zcela fit má sir Fiennes před sebou jasný cíl: zdolat nejvyšší vrcholy všech kontinentů a dojít po zemi na severní i jižní pól.

Někteří lidé jej považují za výstředního šlechtice, masochistu, nebo dokonce blázna. Jiní jej naopak obdivují. 72letý dobrodruh má za sebou několik úctyhodných činů. Vedl expedice po celém světě, kvůli mrazům přišel skoro o polovinu prstů na rukou, s kardiostimulátorem se vyšplhal na vrchol Everestu a v Ománu objevil ztracené město Ubar. A to zdaleka není všechno.

Fiennesův zájem o fyzické výzvy se nezmenšil ani poté, co prodělal dva infarkty a v roce 2003 mu byl voperován dvojitý by-pass.

Aconcagua pro něj může být nebezpečná zejména kvůli nízké hustotě kyslíku na vrcholu – vzhledem k tomu, že trpí dýchacími obtížemi.

"Situace není stejná jako kdysi – tělo ani se stejným množstvím tréninku nemůže dosáhnout téhož výkonu. Takže úspěch mé nynější výzvy není v žádném případě zaručený," připustil Fiennes v rozhovoru pro list The Guardian.

Polovina úkolu splněna

Co se týká dosažení jeho současného cíle, je sir Fiennes již za polovinou. Už překročil oba světové póly, zdolal Everest v Asii, Kilimandžáro v Africe, Elbrus v Evropě a horu Vinson v Antarktidě.

Zbývá mu ještě se rozhlédnout z vrcholu zmíněné hory Aconcagua v Jižní Americe, hory Carstenz v Australasii (na Nové Guineji) a Denali v Severní Americe, která je považována za jednu z nejnebezpečnějších a nejhůře zdolatelných hor světa.

"Pokud by se život skládal z toho, že vylezete na jednu horu, pak chvíli čekáte a vylezete na druhou, bylo by to celkem snadné. Ale tak to není, pokaždé vaše plány ovlivní počasí a roční období," říká sir Fiennes.

"Smyslem této akce je získat peníze pro sestry z Marie Curie. Pokud někdo daruje finance mé výzvě, pomůže tak lidem v jejich těžkém životním období," shrnuje Fiennes. Jeho výzva nese název Global Reach Challenge a cílem je vybrat peníze pro britskou organizaci Marie Curie, jejíž zdravotní sestry pomáhají lidem v konečném stadiu jejich nemoci.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy