Výstřední šlechtic, nebo hrdina? 72letý dobrodruh s dvojitým by-passem zdolává nejvyšší hory světa

Hana Vařáková
4. 1. 2017 20:15
Britský dobrodruh Ranulph Fiennes má rád výzvy. Momentálně se chce stát prvním člověkem na světě, který vylezl na nejvyšší horu každého kontinentu a jako první docestoval na oba zemské póly po zemi. A to vše, přestože je mu již 72 let a trápí ho zdravotní problémy.
Ranulph Fiennes.
Ranulph Fiennes. | Foto: ČTK

Londýn – Britský objevitel a dobrodruh Ranulph Fiennes se rozhodl projít hustými vánicemi při teplotě minus 30 stupňů a překonat svůj strach z výšek, aby vystoupal na jeden z nejnebezpečnějších vrcholů světa.

Argentinskou Aconcaguu. Nejvyšší horu Jižní Ameriky, která měří 6961 metrů.

Se sedmi křížky na krku a ne zcela fit má sir Fiennes před sebou jasný cíl: zdolat nejvyšší vrcholy všech kontinentů a dojít po zemi na severní i jižní pól.

Někteří lidé jej považují za výstředního šlechtice, masochistu, nebo dokonce blázna. Jiní jej naopak obdivují. 72letý dobrodruh má za sebou několik úctyhodných činů. Vedl expedice po celém světě, kvůli mrazům přišel skoro o polovinu prstů na rukou, s kardiostimulátorem se vyšplhal na vrchol Everestu a v Ománu objevil ztracené město Ubar. A to zdaleka není všechno.

Fiennesův zájem o fyzické výzvy se nezmenšil ani poté, co prodělal dva infarkty a v roce 2003 mu byl voperován dvojitý by-pass.

Aconcagua pro něj může být nebezpečná zejména kvůli nízké hustotě kyslíku na vrcholu – vzhledem k tomu, že trpí dýchacími obtížemi.

"Situace není stejná jako kdysi – tělo ani se stejným množstvím tréninku nemůže dosáhnout téhož výkonu. Takže úspěch mé nynější výzvy není v žádném případě zaručený," připustil Fiennes v rozhovoru pro list The Guardian.

Polovina úkolu splněna

Co se týká dosažení jeho současného cíle, je sir Fiennes již za polovinou. Už překročil oba světové póly, zdolal Everest v Asii, Kilimandžáro v Africe, Elbrus v Evropě a horu Vinson v Antarktidě.

Zbývá mu ještě se rozhlédnout z vrcholu zmíněné hory Aconcagua v Jižní Americe, hory Carstenz v Australasii (na Nové Guineji) a Denali v Severní Americe, která je považována za jednu z nejnebezpečnějších a nejhůře zdolatelných hor světa.

"Pokud by se život skládal z toho, že vylezete na jednu horu, pak chvíli čekáte a vylezete na druhou, bylo by to celkem snadné. Ale tak to není, pokaždé vaše plány ovlivní počasí a roční období," říká sir Fiennes.

"Smyslem této akce je získat peníze pro sestry z Marie Curie. Pokud někdo daruje finance mé výzvě, pomůže tak lidem v jejich těžkém životním období," shrnuje Fiennes. Jeho výzva nese název Global Reach Challenge a cílem je vybrat peníze pro britskou organizaci Marie Curie, jejíž zdravotní sestry pomáhají lidem v konečném stadiu jejich nemoci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy