Puné (Indie) - Když manželé Ráthódovi ze západoindického města Puné oznámili, že se jim podařilo vystoupat na nejvyšší vrchol světa Mount Everest, překvapili tím reportéry i veřejnost.
Stali se totiž prvním indickým párem, kterému se povedlo horu zdolat najednou.
Jejich radost ovšem netrvala dlouho. Ihned po oznámení se vyrojily četné spekulace, že pár Everest nezdolal a fotografie z vrcholu jsou padělané. Ozval se například horolezec Súréndra Shelke, který stanici BBC sdělil, že jej nejvíce zaskočila čtrnáctidenní prodleva mezi dnem výstupu a oznámením na tiskové konferenci.
Ačkoli nepálské úřady nejprve dvojici udělily certifikát o úspěšném výstupu, následně začaly celou záležitost vyšetřovat.
Výsledky přišly po roce
Po více než 12 měsících oznámily konečný verdikt. V něm tento himálajský stát ozřejmil, že dvojice skutečně na horu nevystoupila a snímky na sociálních sítích jsou podvrh.
Zjištění překvapilo veřejnost, především tu v indickém městě Puné.
Podle nepálských úřadů dvojice prokazatelně dorazila do základního tábora ve výšce přes pět tisíc metrů nad mořem. Dále však Káthmándú neprokázalo další pohyb dvojice směrem vzhůru.
Z fotek, které publikoval na sociálních sítích a cestovatelských webech, je navíc patrné, že jimi Dinésh Ráthód manipuloval.
Jako fotografii z vrcholu hory použil lehce oříznutou fotku jiného uživatele, během fotek z výstupu navíc dvojice měnila oblečení, což je v ledových podmínkách ve vysoké nadmořské výšce téměř nemožné, napsal web BuzzFeed.
Dvojice přišla o práci a nepálský horolezecký certifikát
Na zjištění nepálských úřadů zareagovali jak v Káthmándú, tak v Puné.
Především v osmém největším indickém městě přistoupili k ráznému kroku - pár totiž propustili. "Po interním vyšetřování dostali výpověď," řekl deníku The Guardian Sáhébráo Patil, policejní komisař v Puné.
"Zjistili jsme, že předávali médiím falešné informace a klamali nepálské a indické vlády. Navíc manipulovali s fotografiemi, aby ukázali, že vystoupali na Mount Everest, což se jim nepovedlo," dodal Patil.
Nepál bude po manželské dvojici požadovat navrácení certifikátu. Himálajský stát navíc zakázal oběma manželům zdolávat nepálské horské vrcholy. K tomu je totiž potřeba speciální povolení, které jim ovšem Káthmándú během příštích deseti let nevydá.
Případ manželů Ráthódových vznesl otázky ohledně autentičnosti jednotlivých výstupů.
Cestovní ruch se na Mount Everestu rychle zvedá, za což mohou nižší ceny zájezdů za himálajskou turistikou. Podle oficiálních údajů se jen během krátké jarní sezony pokusilo o výstup z nepálské strany celkem 450 horolezců.