Socha podle indiánských představitelů symbolizuje pět století genocidy a otroctví. Starosta Popayánu ale řekl, že zničení sochy je násilným činem proti symbolu multikulturního města. Socha podle něj bude obnovena, píše BBC.
Belalcázar vedl řadu expedic do severozápadních částí Jižní Ameriky a založil také město, z nějž se stala současná metropole Ekvádoru Quito. Misakové společně s příslušníky kmenů Pijao a Nasa vyrazili na protestní pochod, který končil na kopci Morro del Tulcán, kde od 30. let minulého století stála Belalcázarova socha.
A statue of Sebastian de Belalcazar, a 16th century Spanish conquistador, lies on the ground in Popayan, Colombia, after it was pulled down by indigenous protesting the violence they have historically experienced
— AFP news agency (@AFP) September 17, 2020
📸 Julian Moreno pic.twitter.com/2BY6IjmBZk
Misakové uvádějí, že než jejich území napadli španělští konkvistadoři, na vrcholku kopce stál chrám, a také bylo na tomto místě pohřbeno mnoho jejich předků. Pokládají ho proto za své posvátné místo.
Zatímco v koloniálních dobách decimovali indiány v oblasti dnešní kolumbijské provincie Cauca španělští konkvistadoři, v posledních desetiletích se dostali do ohniska konfliktu mezi kolumbijskými povstalci a vládními jednotkami.
I po podpisu mírové dohody mezi levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) a vládou v roce 2016, jsou indiánské skupiny stále terčem útoků pravicových polovojenských skupin a povstaleckých odpadlíků, kteří s mírovou dohodou nesouhlasí.
Místní indiáni proto zorganizovali několik protestních pochodů s požadavkem, aby jejich území opustily vládní bezpečnostní síly, protože jejich přítomnost přitahuje útoky povstalců.
Stržení sochy konkvistadora je nicméně novou taktikou, kterou inspirovaly podobné akce v rámci protestů proti policejní brutalitě a rasové nerovnosti Black Lives Matter (Na životech černochů záleží) v USA a v Evropě.
¡HISTÓRICO! El pueblo Misak en el Cauca tumban la estatua de Sebastián de Belalcázar (colonizador y esclavista español) ubicada en el Morro de Popayán, pirámide indígena que hoy fue reinvindicada. #PuebloMisak pic.twitter.com/9xCoxnWH0B
— Franco️ Pues 🐺 (@Francopuess) September 16, 2020