Indián Morales je tu! Zámožní se třesou

rst, ČTK
23. 1. 2006 0:06
Santa Cruz - Zatímco Bolívie žije slavnostní přísahou zvoleného levicového prezidenta Eva Moralese, zámožní obyvatelé hospodářského srdce země čekají, zda se naplní jejich nejhorší obavy.

Prezidentskou stuhu, nesoucí žlutou, červenou a zelenou barvu bolivijské státní vlajky, přijal Morales, v černém obleku a bílé košili bez kravaty, se skloněnou hlavou a se slzami v očích. Před budovou parlamentu mezitím slavnostní událost vítaly voláním a troubením na kravské rohy desetitisíce Moralesových přívrženců, převážně z řad indiánského obyvatelstva, zatímco nad jejich hlavami zářil ohňostroj.

Bohatší mají obavy

Poměrně početná střední třída v Santa Cruz, nejvíce prosperující oblasti v Bolívii díky sóje a rodícímu se ropnému průmyslu, vede slušný život.

Nablýskaná vozidla se řadí před santacruzskými butiky a bankami pro motoristy a za bezpečnostními ploty se rozrůstají domy.

Obyvatelé Santa Cruz se vždycky cítili poněkud stranou zbytku Bolívie, nejchudší země Jižní Ameriky, a tento region vždycky usiloval o větší autonomii.

Před rokem se vydali stoupenci autonomie do ulic a prezidenta obvinili, že se podbízí indiánské většině a podkopává regionální ekonomiku.

Foto: Tomáš Daněk

Přírodní zdroje jsou naše

Teď se někteří obávají, že zvolení ajmarského indiána Moralese, který dnes oficiálně přebírá úřad hlavy státu, by mohlo ohrozit jejich hospodářskou stabilitu.#reklama

Bývalý pěstitel koky během své kampaně vyzval k větší kontrole státu nad přírodními zdroji země a tím k boji proti chudobě.

"Panují tam obavy a nejistota," upozornila systémová inženýrka Mirtha Melgarová. "V Bolívii je hodně negramotných a Evo jim možná slíbil příliš mnoho a oni ztratí trpělivost velmi rychle."

Lidé z And jsou jiní

Mnozí z bělošských a míšeneckých obyvatel Santa Cruz de la Sierra, hlavního města departementu, o sobě tvrdí, že mají jen málo společného s lidmi z And, kteří Moralese přivedli k moci. A hluboce je v nich uložená nedůvěra v ústřední vládu v La Pazu.

Pro tuto chvíli majitelé půdy a podnikatelé, kteří volají po autonomii, pravděpodobně zaujali vůči Moralesovu Hnutí za socialismus (MAS) pozici "počkáme a uvidíme".

"Je příliš brzy odhadovat, co se stane", říká po dnešku José Céspedes, předseda Východní zemědělské komory. Avšak zároveň vyslovuje obavu, že Morales povede populistickou vládu. "Když známe (jeho) úmysly, jako výrobci se musíme obávat."

Koho by se měl Morales obávat?

Podle politických analytiků bude muset Morales žonglovat s konfliktními požadavky levicových radikálů a proautonomních skupin v Santa Cruz i dalších bohatých oblastech. Ze Santa Cruz pochází asi třetina výkonu bolivijské ekonomiky.

Bolivijský prezident promlouvá ke zvláštním hostům i tisícům příznivců, zatímco stojí před monolitem Ponce u hlavní brány do paláce Kalasasaya během slavnostního rituálu. Morales poděkoval za své zvolení Matce Zemi a také svým voličům.
Bolivijský prezident promlouvá ke zvláštním hostům i tisícům příznivců, zatímco stojí před monolitem Ponce u hlavní brány do paláce Kalasasaya během slavnostního rituálu. Morales poděkoval za své zvolení Matce Zemi a také svým voličům. | Foto: Reuters
Ajmarský kněz žehná novému bolívijskému prezidentovi Evo Moralesovi během obřadu ve starém archeologickém nalezišti Tiwanaku, nedaleko jezera Titicaca, asi 60 km západně od hlavního města La Paz. Chudí i bohatí Bolívijci vidí v novém vůdci i novou éru své chudé země, která by měla přinést mír a prosperitu.
Ajmarský kněz žehná novému bolívijskému prezidentovi Evo Moralesovi během obřadu ve starém archeologickém nalezišti Tiwanaku, nedaleko jezera Titicaca, asi 60 km západně od hlavního města La Paz. Chudí i bohatí Bolívijci vidí v novém vůdci i novou éru své chudé země, která by měla přinést mír a prosperitu. | Foto: Reuters
Bolívijská žena ladí rádio, když čeká spolu s tisíci příznivci prezidenta Moralese na zahájení obřadu v Tiwanaku.
Bolívijská žena ladí rádio, když čeká spolu s tisíci příznivci prezidenta Moralese na zahájení obřadu v Tiwanaku. | Foto: Reuters
Bolívijský prezident Evo Morales a ajkarští kněží během rituálu na posvátném místě Tiwanaku, nedaleko jezera Titicaca.
Bolívijský prezident Evo Morales a ajkarští kněží během rituálu na posvátném místě Tiwanaku, nedaleko jezera Titicaca. | Foto: Reuters

Tady mnoho lidí tvrdí, že Morales by se měl víc obávat tvrdých levičáků z chudých horských komunit. "Evo by se měl víc bát levicových skupin, které mu daly svůj hlas. Nás se nemá proč bát, protože náš postoj znamená respekt k demokracii," upozornil Daniel Castro z Výboru za Santa Cruz, který stojí v čele snah za získání autonomie.

Naděje na větší nezávislost na La Pazu?

Toto hnutí, jehož kandidát v prosinci vyhrál první volby provinčního guvernéra čili prefekta, s ním spojuje naděje na získání větší nezávislosti na La Pazu. Chce udržet větší podíl z příjmů, které region produkuje, a správa aby si dělala svoje vlastní obchody.

Ovšem prefektovy pravomoci musejí být teprve definovány. Analytici tvrdí, že by se to mohlo stát rozbuškou ve vztazích mezi Santa Cruz a ústřední vládou, kterou zastánci autonomie obviňují z korupce a neschopnosti.

"V současnosti se budou snažit zjistit, o čem mohou jednat. Až zjistí, co nemohou získat, tak začnou řinčet šavle," prohlásil Jim Shultz z Demokratického centra, nevládní organizace se sídlem ve městě Cochabamba.

Ne všichni v Santa Cruz chtějí autonomii

Ale ne všichni v Santa Cruz chtějí autonomii. Departement je nyní domovem mnoha nových příchozích z horských oblastí, kteří pomohli MAS získat tady překvapivě třetinu hlasů.

Obchodník s dřevem Alfonso Herrero, který sedí v pouliční kavárně, říká, že Santa Cruz by měla být pro všechny Bolivijce inspirací a nikoliv důvodem k rozdělení.

"Západní přistěhovalec, který dneska prodává pod semaforem citrony, bude mít za rok stánek a po dalším roce jich bude mít šest," poznamenal.

Spojená latinskoamerická levice

K největším zahraničním spojencům Moralese patří kubánský vůdce Fidel Castro a další z jihoamerických levicových hlav států, venezuelský prezident Hugo Chávez. S ním sdílí Morales odpor k vlivu USA nad regionem a neoliberálním principům kapitalismu. Jen několik hodin před inaugurací Morales prohlásil, že má blízko k revolucionáři Ernestu "Che" Guevarovi.

 

Právě se děje

Další zprávy