Antiimperialista Morales: Dar za slova

vid
5. 1. 2006 17:53
Madrid - Budoucí bolivijský prezident Evo Morales si přijel do Španělska pro "dar": jeho země nebude muset splácet dluh, pokud peníze investuje do školství.
Budoucí bolivijský prezident Evo Morales se na své cestě do Španělska setkal s králem Juanem Carlosem
Budoucí bolivijský prezident Evo Morales se na své cestě do Španělska setkal s králem Juanem Carlosem | Foto: Reuters

Morales ještě nenastoupil do prezidentského úřadu, a už dostal příslib od španělského premiéra. José Luis Rodriguez Zapatero mu slíbil, že kromě 120 milionů dolarů, které by Španělé měli podmínečně odpustit své někdejší kolonii, jí také pomohou s bojem proti chudobě.

Morales při návštěvě Madridu nepotlačil svoji levicovou rétoriku, pouze ji poněkud omezil. Na tiskové konferenci opět hrozil "pašerákům" bolivijského nerostného bohatství.

Nejistota španělských firem

"Bolívie potřebuje ekonomické partnery, a ne vlastníky jejích přírodních zdrojů," prohlásil na tiskové konferenci.

Morales tím naznačil zestátnění bolivijských přírodních zdrojů a nechal tak v nejistotě například španělsko-argentinskou firmu Repsol, která v Bolívii podniká v ropném průmyslu, ale i další firmy.

Podle agentury Reuters Morales řekl, že energetické firmy, které v Bolívii podnikají, budou muset znovu vyjednat podmínky svého působení v zemi a přijdou o práva těžit přírodní zdroje.

Na setkání se španělskými firmami však o znárodnění nemluvil. "Byl velice rozvážný," uvedl španělský ministr průmyslu José Montilla po obědě s Moralesem a zástupci investorů.

#reklama

Španělé jsou třetím největším investorem v Bolívii a kromě Repsolu tam působí také energetické společnosti REE a Iberdola a velké banky.

Vítězná cesta bývalého pěstitele koky

Morales, kterého Bolívijci zvolili prezidentem před Vánocemi historickou většinou hlasů, navštívil Španělsko jako třetí zemi na své povolební cestě před uvedením do úřadu 22. ledna.

Přečtěte si, jakou minulost má Evo Morales.

Ze Španělska zamířil bývalý pěstitel koky indiánského původu do Francie. V plánu má ještě návštěvu Bruselu, Jihoafrické republiky, Číny a cestu by měl zakončit u svých sousedů v Brazílii. Do Washingtonu se ovšem nechystá.

Antiimperialistické trio Castro-Chávez-Morales

Zaměření proti USA má Morales společné se svými latinskoamerickými spojenci, které navštívil jako první. Na Kubě a ve Venezuele si dovolil mluvit ostřejším tónem než nyní v Evropě.

S oběma vůdci - Fidelem Castrem a Hugem Chávezem - chce vytvořit novou alianci. "Bolívie se připojuje k boji Latinoameričanů proti liberalismu a imperialismu," prohlásil Evo Morales při návštěvě Caracasu.

Analytici ale podle agentury Reuters připomínají, že po převzetí úřadu bude muset Morales ve své radikální levicové rétorice polevit, protože bude potřebovat zahraniční pomoc a investice. Včetně zahraničních partnerů v ropném a energetickém průmyslu, protože ten se bez cizích firem neobejde.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy