První muž Bolívie? Vždy ve svetru

rst, ČTK
15. 1. 2006 12:40
La Paz - Tolik řečí kolem jeho stylu oblékání, až by si jeden mohl myslet, že jde o další Paris Hiltonovou a ne o nového bolívijského prezidenta.
Bolivijský prezident na návštěvě Číny. Na snímklu s premiérem Chu Ťin-tchaem v Pekingu 9. ledna 2006.
Bolivijský prezident na návštěvě Číny. Na snímklu s premiérem Chu Ťin-tchaem v Pekingu 9. ledna 2006. | Foto: Reuters/Adrian Bradshaw

Zatímco se Evo Morales v těchto dnech přesunoval z kontinentu na kontinent na svém prvním zahraničním turné, některé sdělovací prostředky se přestávají zajímat o jeho plány znárodnit bolivijské přírodní zdroje a zaměřují se spíš na to, do čeho se obléká pří setkáních s hlavami států a monarchií.

Po světě ve svetru z Alpaky

Na četných oficiálních snímcích je zachycen, jak se vřele zdraví se svými partnery z Číny a Jižní Afriky až po španělského krále, přičemž vždy má na sobě svetr z jemné vlny alpaky.

O Moralesove cestě ČTĚTE ZDE

Morales, který vyrostl v extrémní chudobě a do politiky se propracoval s tím, že se bude snažit zajistit lepší osud pro utlačovanou indiánskou většinu, se ke svým prostým kořenům stále hlásí.

Jediný snímek, na němž má oblek a kravatu, je ročenkového typu a pochází z roku 1977.

Jeho oblíbeným oděvem jsou černé džíny Wrangler, košile s krátkým rukávem a tenisky. Nicméně od té doby, co byl zvolen prezidentem Bolívie, začal nosit elegantní koženou bundu, pohodlné kalhoty a samozřejmě svetr - například červenomodrý s bílými pruhy.

Reforma: Navštívil prádelnu?

Mexický deník Reforma věnoval celou stránku jeho fotografiím, nad nimiž prý může čtenáře napadnout, jestli během cesty narazil na prádelnu. "Pro Bolivijce je to jemný svetr z alpaky, která je bolivijským exportním artiklem. Pro španělský tisk je to urážka dobrých zvyků," píše deník.

V Paříži Morales působil poněkud kosmopolitněji. Na setkání s prezidentem Jacquesem Chirakem si vybral koženou bundu, kterou později stejně sundal a odhalil opět košili s krátkým rukávem.

V krátké košili s francouzským prezidentem.
V krátké košili s francouzským prezidentem. | Foto: Reuters/Jacky Naegelen

Více se o Evo Moralesovi dočtete ZDE

Francouzský prezident byl samozřejmě v tradičním obleku s kravatou. Se spřízněnou duší se Morales jaksi nesetkal, dokud nedorazil do Jižní Afriky, kde ho sevřel do náručí její prezident Thabo Mbeki v uvolněném khaki rouchu.

Portugalský spisovatel oceněný Nobelovou cenou José Saramago odmítl kritiky Moralese na politickém fóru v Madridu s tím, že takové řeči odrážejí "hloupou pýchu civilizovaných zemí".

K jeho názoru se přidává také návrhářka Beatriz Canedová Patinová, která vede luxusní módní salón v La Pazu a vášnivě obhajuje bolivijskou přízi.

Foto: Tomáš Daněk

Alpaka je jedna z nejjemnějších

"Děláte si legraci? Považujeme alpaku za jednu z nejjemnějších přízí na světě. Je velmi lehká, má 24 přirozených barevných odstínů. Svrchník vám může vydržet 30 až 40 let bez těch protivných žmolků a je přirozeně voděodolný," vypočítává vlastnosti vlny z této lamy.

Dokonce i v bolivijských médiích se objevují nekončící spekulace o tom, co si Morales oblékne na svou oficiální inauguraci 22. ledna: oblek? pončo? černé džíny značky Wrangler?

"Aby byl muž elegantní, nemusí si nutně uvázat kravatu. Pravá elegance přichází zevnitř. Nezáleží na tom, jestli si oblékáte to nejdražší oblečení," upozorňuje Canedová.

 

Právě se děje

Další zprávy