"Evo Fashion" do každé bolívijské rodiny

Roman Staněk
21. 1. 2006 15:00
La Paz - Bolívijský podnikatel vyrábí řadu vlněných svetrů. Jen jeden druh jde ovšem skutečně na dračku: svetr prezidenta Moralese. ANKETA
Bolívijský dělník z továrny Punto Blanco předvádí jeden z 800 svetrů vyrobených podle prezidenta Moralese.
Bolívijský dělník z továrny Punto Blanco předvádí jeden z 800 svetrů vyrobených podle prezidenta Moralese. | Foto: Reuters

Bolívijský prezident Evo Morales na sebe upozornil svou evropskou cestou, kde se setkával s nejvyššími světovými státníky v červeno-modro-bílém svetru z Alpaky.

O Moralesově výstředním oblékání ČTĚTE ZDE

Tato Moralesova cesta však rozpoutala boom v jeho vlastní zemi. Společnost Punto Blanco začala tyto trojbarevné svetry prodávat jako symbol nového prezidenta. Svetrů je zatím 800 kusů, jsou vyrobeny ze syntetického vlákna a stojí 8 dolarů (asi 200 korun).

Foto: Tomáš Daněk

Šestačtyřicetiletý bývalý pěstitel koky bude zítra skládat prezidentskou přísahu a celou Bolivii zajímá jen to, zda si na tento ceremoniál vezme také svůj oblíbený svetr.

Morales je aymarský indián a volby vyhrál, když získal 54 procent hlasů. To je vůbec nejvíce od 80tých let, kdy byla v Bolívii zavedena demokracie.

Více o Moralesově původu ČTĚTE ZDE

Vypadá dobře, nosí 'Evo Fashion' 

Majitel firmy Punto Blanco Raul Valda se rozhodl začít vyrábět napodobeniny prezidentových svetrů poté, co byl doslova zaplaven telefonáty a dopisy Moralesových příznivců.

Bolívijská dělnice v továrně Punto Blanco dokončuje jeden z 800 svetrů, jehož výrobce inspiroval módní styl prezidenta Eva Moralese. Svou kolekci nazval "Evo fashion".
Bolívijská dělnice v továrně Punto Blanco dokončuje jeden z 800 svetrů, jehož výrobce inspiroval módní styl prezidenta Eva Moralese. Svou kolekci nazval "Evo fashion". | Foto: Reuters

"Chystáme sérii, kterou jsme nazvali 'Evo Fashion'  a která, doufáme, přitáhne pozornost mladých lidi," dodal Valda.

"Nechceme dělat jen obyčejný svetr. Výrobou toho svetru chceme šířit symbol nového prezidenta a jeho poselství," odůvodňuje Valda výrobu svetrů.

Moralesovo oblečení vyvolalo pozdvižení ve světě, ale je také velmi dobře přijímáno v samotné Bolívii.

Bolívijský prezident Evo Morales drží lístek koky na setkání s domorodými vůdci.
Bolívijský prezident Evo Morales drží lístek koky na setkání s domorodými vůdci. | Foto: Reuters

Bolívijská analytik Gonzalo Mendieta řekl agentuře Reuters, že jsou lidé ohromeni tím, že Morales nezměnil svůj slavný neformální styl ani po té, co získal moc.

"Po zvolení jsem neviděl Moralese nosit oblek, nebo něco, co dříve nenosil. Také jsem ho neviděl nosit nic od Armaniho, jehož obleky jsou velmi populární mezi latinskoamerickými prezidenty," řekl Mendieta.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy