Trump se s Kongresem dohodl na zvýšení dluhového limitu na pomoc oblastem, kde řádil hurikán Harvey

ČTK ČTK
6. 9. 2017 20:41
Donald Trump se s lídry obou stran v Kongresu domluvil na tříměsíčním zvýšení dluhového stropu, které umožní poskytnout finanční pomoc oblastem postiženým hurikánem Harvey. "Měli jsme velmi dobré jednání s Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem," řekl Trump novinářům na adresu demokratických šéfu ve Sněmovně reprezentantů a Senátu. Trump nezmínil, že se jednání účastnil i předseda Sněmovny Paul Ryan a republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell. Oba republikáni měli patrně po schůzce méně důvodů k radosti, protože usilovali o zvýšení dluhového limitu na delší dobu, což by vládě umožnilo vyhnout se dalším sporům o finance v prosinci.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump se s lídry obou stran v Kongresu dohodl na tříměsíčním zvýšení dluhového stropu, které umožní poskytnout mnohamiliardovou pomoc pro oblasti postižené hurikánem Harvey. Informovaly o tom agentury Reuters a AP. Trumpova vláda zároveň získala jistotu financování do 15. prosince.

"Měli jsme velmi dobré jednání s Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem," řekl Trump novinářům na adresu demokratických šéfu ve Sněmovně reprezentantů a Senátu. Nezmínil přitom, že se jednání účastnil i předseda Sněmovny Paul Ryan a republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Oba republikáni měli patrně po schůzce méně důvodů k radosti, neboť se Trump přiklonil k demokratickému návrhu na tříměsíční lhůtu, po kterou si vláda bude moci více půjčovat. Republikánští lídři i ministr financí Steven Mnuchin přitom chtěli zvýšit dluhový limit na delší dobu, což by vládě umožnilo vyhnout se dalším sporům o finance očekávaným v prosinci. Sám Ryan označil několik hodin před jednáním návrh na tříměsíční zvýšení stropu za "směšný".

Dohoda otevírá cestu k uvolnění prvního balíčku 7,9 miliard dolarů (193 miliard korun), který má sloužit jako základní finanční injekce Texasu a Louisianě postiženým hurikánem. Bílý dům přitom čeká další žádosti, které podle vyjádření texaského guvernéra Grega Abbotta patrně výrazně přesáhnou 100 miliard dolarů.

Trumpova vláda zároveň díky dnešní dohodě získá čas k řešení řady sporných otázek včetně plánovaného zvýšení výdajů na armádu či stavbu zdi na hranicích s Mexikem, s nimiž demokraté nesouhlasí.

kpc šeb

 

Právě se děje

Další zprávy