Trosky, bahno a hnijící oblečení. Američané se po hurikánu Harvey vrací do zničených domovů

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
4. 9. 2017 19:35
Obyvatelé amerického města Houston se po více než týdnu vrací domů a nachází své domovy zničené od nánosů bahna a vody. Nábytek, oblečení, dřevěné podlahy a veškerý majetek, který za sebou při evakuaci nechali, postupně hnije. Vynáší mokré věci před dům a staví nekonečné řady mokrého harampádí. Hurikán a následná bouře Harvey způsobily v Texasu tolik škody, že náklady na obnovu možná přesáhnou zatím nejničivější bouři Katrina, která zasáhla americkou Louisianu v roce 2005. Podle texaského guvernéra by Harvey mohl stát až 180 miliard dolarů (3,9 bilionu korun).
Isaac Zermeno pomáhá sousedovi vynosit nábytek na ulici.
Isaac Zermeno pomáhá sousedovi vynosit nábytek na ulici. | Foto: Reuters

Houston - Více než týden poté, co v americkém Texasu udeřil hurikán Harvey, lemují ulice Houstonu hromady věcí vyplavených z okolních domů.

Matrace, koberce a kusy nábytku nasáklé vodou dávají znát, že místní obyvatelé mnohdy přišli úplně o všechno.

"Tady na chodníku je nábytek, který stále ještě splácím," povzdychl si Adrian Rodriguez, když se v sobotu vracel domů.

Majitelé zatopených domů v Houstonu vynášejí zničené vybavení.
Majitelé zatopených domů v Houstonu vynášejí zničené vybavení. | Foto: Reuters

"Přišel jsem o všechno. O všechny fotografie dětí, jak vyrůstaly, jejich školní projekty. Fotky z dovolených… Všechno v tom domě už je minulostí," popsal agentuře Reuters otec tří dětí.

Jeho dům je jedním z 12 600 budov, které podle texaských úřadů hurikán a následné povodně úplně zničily. Dalších téměř 200 tisíc domů voda vytopila.

Na 50 000 obyvatel je i po devíti dnech stále bez elektřiny.

Lidé mnohdy přišli o všechno. Veškerý nábytek je nasáklý vodou a pomalu hnije.
Lidé mnohdy přišli o všechno. Veškerý nábytek je nasáklý vodou a pomalu hnije. | Foto: Reuters

Lidé své domovy nachází zničené od nánosů bahna a vody. Nábytek, oblečení, dřevěné podlahy a veškerý majetek, který za sebou při evakuaci nechali, postupně hnije.

Vynáší mokré věci před dům a staví nekonečné řady mokrého harampádí.

A nejde jen o vodu a bahno. Jednoho z obyvatel Houstonu doma čekalo ještě nepříjemnější překvapení. Pod jídelním stolem ve své kuchyni narazil na aligátora.

Bezmála třímetrového plaza museli vynést záchranáři z centra pro kontrolu volně žijících zvířat.

Nebezpečí kontaminované vody

Kromě aligátorů ale obyvatele Houstonu a dalších zatopených měst v Texasu čekají další problémy. Podle agentury AP čelí místní čističky odpadních vod obrovské výzvě. Stejně tak přetékají kanalizace a na venkově nestíhají septické systémy.

Někteří lidé vyhazují nábytek na ulici.
Někteří lidé vyhazují nábytek na ulici. | Foto: Reuters

Úniky kanalizační vody mohou pro obyvatele Texasu představovat vážná zdravotní rizika. Z povrchových zdrojů, tedy řek a nádrží, se čerpá asi 85 procent pitné vody v celém Houstonu.

"Byla bych velmi znepokojena tím, co je ve vodě, kterou budeme pít," cituje AP profesorku Robin Autenriethovou z texaské státní univerzity.

Voda na jihovýchodě Texasu navíc dosud neklesla a podle amerického listu Washington Post se očekává, že neopadne ještě několik dní.

Zaplavené zůstává například město Beaumont na východ od Houstonu, ve kterém je stále téměř 120 000 obyvatel bez pitné vody a funkčních splachovacích toalet.

Náklady mohou vystoupat na 180 miliard dolarů

Hurikán a následná bouře Harvey způsobily v Texasu tolik škody, že náklady na obnovu možná přesáhnou zatím nejničivější bouři Katrina, která zasáhla americkou Louisianu v roce 2005.

Daniel Vasquez strávil se svou rodinou šest dní v ubytovně, kam je dopravila helikoptéra. Nemá žádné povodňové pojištění.
Daniel Vasquez strávil se svou rodinou šest dní v ubytovně, kam je dopravila helikoptéra. Nemá žádné povodňové pojištění. | Foto: Reuters

Po jejím řádění bylo na obnovu postižených oblastí potřeba 125 miliard dolarů (2,7 bilionu korun).

Podle texaského guvernéra Grega Abbotta by Harvey mohl stát dokonce až 180 miliard dolarů (3,9 bilionu korun).

"Geografická oblast a populace zasažená ničivým hurikánem a záplavami je mnohem větší, než tomu bylo u Katriny," řekl guvernér v nedělním vysílání americké televize Fox News.

Americký prezident Donald Trump prozatím požádal Kongres o uvolnění 7,85 miliardy dolarů (192,4 miliardy korun), které mají být počáteční pomocí na obnovu území poškozených přírodní katastrofou.

Škody v jednotlivých domácnostech pak jen ze 70 procent pokryje pojištění. Standardní pojistky totiž pokrývají škody způsobené silným větrem a hurikánem, ale už nikoliv následnými dešti a povodněmi.

Podle stanice CNN si přitom velmi málo obyvatel zasažených oblastí platí nadstandardní povodňové pojištění. Hurikán Harvey navíc zasáhl i domy, které nestojí v rizikových záplavových zónách.

Mnoho obětí Harveyho se proto obrátilo na takzvaný crowdfunding. Na internetu se pokouší vybrat od dárců peníze na obnovu svých domovů.

Sbírky na podporu obětem také odstartovaly některé americké známé osobnosti. Například country zpěvák Chris Young vybral už 370 tisíc dolarů (8 milionů korun).

Snímky z vrtulníku a dronu ukazují velikost katastrofy, kterou způsobily ve čtvrtém největším městě USA, Houstonu, záplavy po bouři Harvey. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy