Lesbos - "Vím, že jsem hříšník… A prosím Ježíše Krista, aby mi moje hříchy odpustil a daroval mi věčný život."
Takové prohlášení měli podepisovat běženci z muslimských zemí, kteří se dostali do uprchlického tábora Moria na řeckém Lesbu. Informuje o tom britský list The Guardian.
Někteří z křesťanských pracovníků v jednom z největších detenčních center v Řecku se totiž snažili převést muslimy z jejich víry na tu svou. Že je nutili k náboženské konverzi, si stěžují lidé, kteří jsou v táboře drženi na základě dohody Evropské unie s Tureckem.
Během několika posledních měsíců tyto deklarace nejméně dvakrát kolovaly po táboře ukryté v kopiích Janova evangelia v arabštině. "Pokoušeli se o to během ramadánu, nejsvatějšího měsíce muslimů," vypověděl Mohamed z Damašku.
Muslimští běženci tyto tlaky označili za "necitlivé".
"Máme rádi všechna náboženství, ale pokud jste křesťan a já bych vám dal korán, jak byste se cítil?" řekl britským zpravodajům další ze syrských uprchlíků.
Tábor spravuje řecké ministerstvo pro migraci, ale fakticky se o jeho každodenní chod starají humanitární organizace. Po dohodě EU s Tureckem se ale většina z nich stáhla.
Jejich místo obsadila charitativní organizace Euro Relief.
Ta se podle Guardianu od kolujících dokumentů sice distancuje, úplnou kontrolu nad jednotlivými pracovníky ale nemá. "Už jsem podnikl kroky, takže naši dobrovolníci moc dobře vědí, že by neměli rozdávat žádné propagační tiskoviny. Náš etický kodex jasně říká, že je to něco, co jednoduše dělat nemohou, a pokud to někdo dělá, spustíme jako organizace disciplinární řízení," uvedl ředitel organizace Stefanos Samiotakis.
Řecké ministerstvo se k tomu vyjádřit odmítlo.
V důsledku uzavření balkánské trasy a dohody s Tureckem uvízlo v Řecku téměř 60 tisíc uprchlíků, přičemž většina z nich se nachází ve vnitrozemí. Zbytek se ale tísní v přeplněných táborech na řeckých ostrovech, jako je například Lesbos.