Paříž/Londýn - Před dvěma týdny došlo v zálivu Seiny v kanálu La Manche téměř k námořní bitvě. Přibližně 40 francouzských lodí se utkalo s pěti britskými plavidly u břehů Normandie na severu Francie. Létaly i kameny a dýmovnice. Několik lodí vyvázlo poničených. Situace se ale doteď moc neurovnala.
Důvodem střetu byl spor o lov vzácných mušlí svatého Jakuba neboli hřebenatek. Rozhořčení francouzští rybáři nesouhlasí s tím, aby je britští námořníci lovili v době, kdy to oni mají zakázané.
Zákony totiž Francouzům nedovolují lovit vzácné měkkýše v období od 15. května do 1. října. Kdežto v Británii žádný podobný zákon neexistuje a tamní rybáři mohou legálně lovit v zálivu po celý rok.
La charge d'un navire anglais lors de l'affrontement entre pêcheurs français et britanniques !https://t.co/jCfERoMtex pic.twitter.com/WwdxJtbdn1
— France 3 Normandie (@F3bnormandie) August 28, 2018
Britští námořníci se po střetech obrátili na svou vládu. V posledních dvou týdnech se představitelé obou zemí snažili domluvit nové podmínky lovu, jednání ale skončilo neúspěchem. Hřebenatkové války, jak se konfliktu trvajícímu už 15 let přezdívá, tak mezi oběma zeměmi nekončí.
Minulý týden to už vypadalo, že se Paříž s Londýnem domluví. Představitelé obou zemí obnovili dohodu z loňského roku, která upravovala podmínky pro lov britských plavidel podle jejich velikosti. Lodě delší než 15 metrů by ve sporných vodách v létě vůbec nelovily.
Francouzi se pak pokoušeli protlačit pravidla i pro menší lodě.
"Chceme, aby plavidla z obou zemí využívala podmořské zdroje férově. Rádi bychom, aby naše dohody byly založené na vzájemně přijímaných pravidlech a obě strany si uvědomovaly potřebu chránit mořské živočichy," sdělilo minulý týden agentuře Reuters francouzské ministerstvo zemědělství.
Nicméně na omezení menších lodí Britové nepřistoupili. Podle nich by šlo o příliš velký finanční zářez. A to i přesto, že jim francouzská strana nabízela peněžní kompenzaci.
Ve středu tak francouzské ministerstvo zemědělství oficiálně oznámilo, že jednání ztroskotala.
Nebezpečí trvá
Podle Huberta Carrého, šéfa francouzské národní rybářské komise, si Britové kladli přehnané požadavky. Britská vláda se zase nechala slyšet, že je zklamaná z neúspěšného jednání. "Naší prioritou je ale především zajistit bezpečí našim posádkám," dodala.
Během jednání bylo rybaření v Seinském zálivu pozastaveno. Teď se ale britští rybáři mohou znovu vrátit do sporného území. Hrozí proto další střety.
"Uvidíme, jestli se nás Britové budou snažit provokovat," řekl agentuře Reuters Carré. Podle francouzského ministra zemědělství Stéphana Traverta je námořnictvo připravené jednat, pokud by se obě strany znovu utkaly.
Také britští politici se už hned po střetu na konci srpna postavili za své rybáře. "Soucítím s našimi rybáři, kteří byli napadeni ve strašných bitvách. Jen legálně dělali svou práci a mají na to právo," řekl britskému deníku The Guardian Michael Gove, britský ministr životního prostředí.
Konflikt dlouhý 15 let
Srpnový konflikt se odehrál přibližně 22 kilometrů od břehů francouzské Normandie, kde podle pravidel Evropské unie mají Britové stále právo lovit. Blíže břehu, do "zakázaných" vod, při potyčce nevstoupili.
Podle britských námořníků byly francouzské lodě v přesile. Protivníci jim chtěli údajně zabránit v práci a jejich plavidla byla pronásledována ven z vod bohatých na hřebenatky. K žádným zraněním nicméně nedošlo.
Francouzi naopak argumentují, že celoroční britské lovení je "drancování" populace vzácných hřebenatek. "Britové mají moře jako otevřený bar. Loví, kdy a kde chtějí a také jak moc chtějí. Nechceme, aby úplně přestali lovit, ale aby přinejmenším počkali do 1. října," uvedl Dimitri Rogoff, šéf normandského rybářského svazu.
Během 15 let trvajícího konfliktu už mezi zeměmi vznikly řady dohod. Podle deníku The Guardian si britští rybáři vydělají ročně celkem až 120 milionů liber (v přepočtu 3,4 miliardy korun). Práci má díky mušlím svatého Jakuba až 1200 obyvatel Spojeného království.
Francouzští námořníci ale trvají na tom, že hřebenatky jsou typickým a klíčovým produktem právě pro Normandii.