Horor v Bílém domě. Amerika pátrá, kdo je tajemná tvář odporu vůči Trumpovi

Daniel Anýž Daniel Anýž
6. 9. 2018 13:22
Americký deník New York Times zveřejnil kritický text anonyma, který je "vysoko postaveným" členem Trumpovy administrativy. Prezident zuří a chce vědět jeho jméno.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Připomíná to hollywoodský horor, například film Vetřelec. Nepřítel je na palubě, ale nikdo neví, kdo je nositelem nebezpečí. Jde však o zcela reálný příběh, který se nyní odehrává za zdmi Bílého domu.

Spojené státy jeho variaci zažily už v aféře Watergate. Klíčové informace, které vedly ke konci prezidenta Richarda Nixona, tehdy pouštěl zdroj zevnitř administrativy. Byl jím Mark Felt, druhý muž FBI, jak novináři o desetiletí později prozradili.

Od středy žije Bílý dům a celý politický a mediální Washington obdobnou záhadou, bouřlivým pátráním a spekulacemi.

Kdo je "vysoce postavený" člen administrativy, který v komentáři pro americký deník New York Times napsal, že je součástí tajného "odporu" uvnitř vlády, jenž se snaží chránit Spojené státy před jejich současným prezidentem Donaldem Trumpem?

"New York Times dnes velmi výjimečně publikují anonymní názorovou esej. Udělali jsme tak na žádost autora," uvedl deník.

Anonymní zdroj tvrdí, že uvnitř vlády se už objevily i úvahy, zda by Trump neměl byl odstraněn na základě 25. dodatku ústavy. Pro "nestabilitu", tedy neschopnost vykonávat úřad prezidenta USA.

Podle autora komentáře by to však mohlo vést k ústavní krizi, a proto se hnutí odporu místo toho snaží čelit Trumpovi zevnitř. "Potlačovat části jeho agendy a jeho nejhorší sklony."

Odpor v přímém přenosu

Spojené státy už zažily, že bylo prezidentovo okolí ze svého šéfa znepokojené a snažilo se předejít nejhoršímu. Například v posledních fázích prezidentství Richarda Nixona, kdy ministr obrany James Schlesinger svým podřízeným nařídil, že případný Nixonův rozkaz k nasazení jaderných zbraní by musel podléhat jeho souhlasu.

Tyto informace se však na veřejnosti objevily až se zpožděním mnoha let. Podle amerického historika Douglase Brinkleyho Američané ještě nikdy dřív nesledovali vnitřní odpor proti prezidentovi v přímém přenosu, jako je tomu v případě Trumpa.

"Z toho, že někdo zevnitř kuchyně Bílého domu mluví o skupinách odporu, které zaručují, že prezident Spojených států neudělá něco iracionálního a nebezpečného, jde skutečně hlava kolem," uvedl Brinkley pro deník Washington Post.

"Chceme, aby tato administrativa byla úspěšná, a domníváme se, že řada jejích politických opatření už vedla k větší bezpečnosti a prosperitě Ameriky. Ale věříme, že v první řadě jsme zavázáni této zemi, a prezident se chová způsobem, který poškozuje zdraví naší republiky," stojí v komentáři anonymního zdroje.

Jeho text přitom vyšel jen den poté, co jiný deník, Washington Post, otiskl ukázky z nové knihy reportéra Boba Woodwarda o Trumpově Bílém domě. Slavný novinář, jeden z ústředních aktérů aféry Watergate, ve své knize popisuje chaos v Bílém domě, který se podle Woodwarda blíží "nervovému zhroucení".

Woodward na konkrétních případech ilustruje to, co je i ústředním tématem anonymního komentáře v New York Times. Lidé v bezprostředním Trumpově okolí, jeho klíčoví spolupracovníci, často jednají za zády prezidenta nebo přímo proti jeho vůli, aby zabránili politickým škodám.

Trump se zlobí

Prezident Trump označil na Twitteru komentář anonymního úředníka za "zradu". A v dalším vzkazu vyzval deník New York Times, aby ho - pokud "ZBABĚLÝ anonym vůbec existuje" - z důvodu národní bezpečnosti "okamžitě vydal vládě".

Přímo v Bílém domě, během setkání se šerify, pak Trump na údajně upadající New York Times zaútočil slovy, že nebýt jeho, deník by "možná už neexistoval".

Přítomní zaměstnanci Bílého domu prezidentovu projevu nadšeně zatleskali. Jenže jak upozornil list Washington Post, nikdo si zároveň nemohl být jist, zda mezi nimi nestojí právě i autor nepodepsaného komentáře.

Podle tohoto média Bílý dům zachvátily horečné spekulace, kdo by to mohl být. Sám Trump se prý domnívá, že zdrojem je někdo z ministerstva spravedlnosti nebo člověk, který se zabývá tématy národní bezpečnosti.

"Šokovaní poradci zrušili schůzky a sešli se za zavřenými dveřmi, aby se domluvili na reakci. Podle jazykových stop studovali, kdo by mohl být autorem nebo alespoň to, v jaké sekci vlády autor pracuje," líčí deník Washington Post atmosféru uvnitř Bílého domu.

Je to nemožné

"Prezidentovým problémem je, že to může být mnoho lidí," cituje pak deník další zdroj z administrativy. "Nejde to (anonymní komentář) dohledat k jednomu člověku. Každý se snaží, ale je to nemožné."

"Je to jako hororový film, když si uvědomíte, že ten komentář přichází zevnitř domu," citoval deník jiného bývalého Trumpova úředníka.

Editor stránek komentářů v New York Times uvedl, že autora zná, ale jeho totožnost udrží v tajnosti. Zbytek washingtonské mediální scény mezitím také spustil pátrání: Kdo by to mohl být?

Například politický reportér televize CNN Chris Cillizza vytipoval 12 možných autorů. Je mezi nimi i Javanka, tedy manželský tandem Jared Kushner a Ivanka Trumpová, přímo Trumpovi příbuzní.

A jiné spekulace míří dokonce k viceprezidentovi Mikeu Pencovi. Anonym totiž ve svém textu použil výraz nejjasnější hvězda (v angličtině lodestar), což je právě Pencovo oblíbené slovo.

Video: Peníze pro pornoherečku i daňové úniky. Trump je nervózní, jeho zametač začal mluvit

Prezidentův bývalý osobní právník přiznal, že na jeho pokyn zaplatil dvěma ženám, se kterými měl Trump poměr, za mlčení, popisuje redaktor Aktuálně.cz | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy