Gibraltar - Kvůli rozepřím Velké Británie a Španělska to v oblasti Gibraltaru po několika týdnech klidu opět vře.
Britové si podle BBC hodlají Španělům stěžovat na "vysoké úrovni" na chování posádky španělského hlídkového člunu, který prý ohrozil jejich lodě.
Ministerstvo obrany Spojeného království tvrdí, že španělské plavidlo "provokativním a nebezpečným způsobem manévrovalo v blízkosti lodí královského námořnictva".
Zamířit...
Při incidentu, k němuž došlo už ve středu, nepadl výstřel, plavidla obou zemí do sebe nicméně v malé rychlosti narazila.
Server Gibraltar Chronicle napsal, že španělský policejní člun porušil bezpečnou vzdálenost, vplul do vod britského zámořského území a narazil do jeho vojenského plavidla, jež zrovna eskortovalo tanker.
Podle členky Sněmovny lordů Glorie Hooperové na sebe posádky obou lodí dokonce mířily zbraněmi.
Napětí kolem Gibraltaru vzrostlo v srpnu poté, co Gibraltar začal koncem července přemísťovat do moře velké betonové bloky, aby zabránil španělským rybářům lovit ve svých vodách.
Madrid reagoval takřka neprodleně a na řidiče mířící přes hranici do Gibraltaru čekaly důkladné kontroly. Prý kvůli pašování.
Jižní cíp Pyrenejského poloostrova spadá pod Británii už od roku 1713, kdy jí ho muselo Španělsko podstoupit na základě Utrechtské smlouvy. Podle Madridu se to ovšem nevztahuje na okolní teritoriální vody a vzdušný prostor. Gibraltar si nicméně činí nárok na vody v okruhu tří námořních mil (skoro šesti kilometrů).
Atmosféra v oblasti nebyla takto vyhrocená od roku 1969, kdy španělský diktátor Francisco Franco hranici na několik let uzavřel.