Britské lodě míří ke Skále, Španělsko je prý jako KLDR

Martin Novák Martin Novák
11. 8. 2013 15:18
Ve sporu o Gibraltar tentokrát Londýn a Madrid zašly dále než obvykle.
 Kolona automobilů, čekající na průjezd přes španělskou kontrolu.
 Kolona automobilů, čekající na průjezd přes španělskou kontrolu. | Foto: Reuters

Insider - Jako by Evropská unie a její členové měli málo problémů. Někteří politici působí dojmem, že chtějí ještě další přidat.

Velká Británie a Španělsko, dvě těžké váhy EU (druhá a pátá největší ekonomika Unie), se do sebe zakously kvůli Skále, jak se přezdívá Gibraltaru.

Není to poprvé, co se o maličké území s 30 tisíci obyvateli hádají, ale tentokrát je situace vážnější.

Po žádosti šéfa gibraltarského kabinetu Fabiana Picarda o větší námořní podporu Londýna vypraví Británie ke své enklávě čtyři válečné lodě s šesti doprovodnými plavidly.

Britská vláda to označuje za rutinní přesun a Madrid formálně souhlasil, ovšem telefonát premiérů Davida Camerona a Mariana Rajoye byl podle španělských médií všelijaký, ale rozhodně ne příliš přátelský.

Gibraltar začal na konci července přemísťovat do moře velké betonové bloky, aby zabránil španělským rybářům ve výlovu ve svých vodách. Španělská vláda zareagovala obratem. Nařídila důkladné kontroly automobilů, směřujících přes hranici do Gibraltaru. Údajně kvůli pašování.

Od roku 1713, kdy Skála na základě Utrechtské smlouvy připadla Londýnu, to není ani zdaleka první konflikt, ale atmosféra nebyla tak vyhrocená od roku 1969, kdy španělský diktátor Francisco Franco hranici na několik let uzavřel.

Gibraltarský šéf Picardo přirovnává nynější chování Španělska k Severní Koreji.

Madrid oznámil záměr účtovat řidičům automobilů za překročení hranice poplatek padesát eur a dokonce pohrozil uzavřením vzdušného prostoru Gibraltaru.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy