Hongkong uctívá oběti z Tchien-an-men, přišlo 200 000 lidí

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 6. 2014 15:30
Od rozprášení demonstrace uplynulo už 25 let. Svět přesto nezapomíná.
Foto: Reuters

Peking/Hongkong - Svět si připomíná 25. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men).

Policie a armáda prodemokratické demonstranty v noci ze 3. na 4. června 1989 rozehnaly za použití tanků a další těžké techniky, přičemž přišly o život stovky lidí. Další tisíce jich utrpěly zranění.

Kvůli obavám z nových demonstrací platí v Pekingu přísná bezpečnostní opatření, a tak se stejně jako každý rok stal středobodem pietních akcií částečně autonomní Hongkong.

Přišlo 200 000 lidí

Letošní výročí si se svíčkou v ruce připomnělo na 200 000 lidí. Velká část z nich přicestovala z pevninské Číny. Krom tiché vzpomínky na zavražděné aktivisty přijeli Číňané vyjádřit i svou nespokojenost se současným politickým režimem říše středu. Za demokracii v Číně ale demonstrují i obyvatelé Hongkongu.

Tím, že voláme po změnách v Číně, bojujeme za sebe, protože nedostatek demokracie v pevninské Číně limituje i svobodu v Hongkongu.

"Tím, že voláme po změnách v Číně, bojujeme za sebe, protože nedostatek demokracie v Číně limituje i svobodu v Hongkongu," cituje agentura Bloomberg Lee Cheuk Yana, jenž na náměstí Nebeského klidu před pětadvaceti lety byl a který předsedá Svazu na podporu demokratického hnutí v Číně.

Lee Cheuk Yan.
Lee Cheuk Yan. | Foto: Reuters

"Hněv i slzy z tohoto masakru jsou stále velmi silně přítomné v naší paměti," dodal pro agenturu AFP.

Pieta za padlé demonstranty se uskuteční také na samostatném Tchaj-wanu.

Konečně se omluvte, volá svět. Čína mlčí

Několik zemí, včetně USA, vyzvalo Čínu, aby přijala za masakr odpovědnost. Mluvčí Bílého domu Jay Carney se nechal slyšet, že Spojené státy budou nadále žádat čínskou vládu, aby zajistila všeobecná práva a základní svobody, které jsou právem všech čínských občanů".

Exilový tibetský duchovní vůdce dalajlama podle ČTK v souvislosti s výročím na Čínu apeloval, aby přijala demokracii. Japonsko pro změnu zdůraznilo, že Peking musí respektovat lidská práva.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová již v úterý vyzvala Peking, aby řekl pravdu o tom, co se stalo před 25 lety.

 

Právě se děje

Další zprávy