Berlín/Bagdád - Otec šestnáctileté Němky Lindy Wenzelové se o víkendu dozvěděl po víc než roce první zprávy o své dceři. Řekli mu je kolegové, kteří s ním pracují na opravách dálnice A9 mezi Berlínem a Mnichovem.
Linda zmizela loni na začátku července, z Turecka přešla do Sýrie. Rodiče tušili, že se pravděpodobně přidala k Islámskému státu. Teď jim to potvrdila irácká armáda.
#Germany do the right thing & put #LindaWenzel murderer #Isis BIMBO in prison 4 a GOOD long time! 😡👉🏼 https://t.co/ugSxO1ysa0 #teenrunamuck
— Banafsheh Zand (@BanPourZan) July 18, 2017
Dívku našli vojáci ukrytou v sutinách severoiráckého Mosulu víc než týden po oficiálním vyhlášení porážky Islámského státu v této oblasti.
"Úplně jsem se nervově zhroutil z toho, že Linda žije. Kolegové mi zrovna volali, když jsem jel autem na dálnici. Zastavil jsem na odpočívadle a plakal," řekl německému deníku Bild Rainer Wenzel.
Šestnáctiletou Němku odvezli Iráčané z Mosulu do iráckého hlavního města Bagdádu, kde je ve vazbě. Německo teď usiluje o její vydání. Hrozí jí ale soud, protože se dobrovolně přidala k teroristické organizaci.
Chci domů, všeho lituji
Reportérovi německého listu Süddeutsche Zeitung Linda v Bagdádu řekla, že chce domů ke své rodině a že lituje rozhodnutí připojit se k Islámskému státu. Má zranění na stehně a na koleni.
"Chci pryč z války, od tolika zbraní, od toho všeho hluku," uvedla dívka, která do loňského roku žila životem "normální teenagerky" v saském městečku Pulsnitz nedaleko Budyšína.
Přes internet se seznámila s islamisty, koupila si korán a loni na začátku léta začala dodržovat muslimský postní měsíc ramadán.
Matce řekla, že drží novou dietu.
Na její kreditní kartu si nakonec koupila letenku z Frankfurtu do tureckého Istanbulu. Z Německa odletěla 1.července 2016. Po přistání v Istanbulu zamířila autobusem na turecko-syrský hraniční přechod Báb al-Hawa.
Matka objevila dívčinu konverzaci s džihádisty až dodatečně z jejího tabletu.
Po boku manžela
Co všechno dívka v rukou Islámského státu zažila, není zatím jasné.
Po dobytí Mosulu každopádně Lindu našli iráčtí vojáci vedle mrtvoly čečenského bojovníka, jejího manžela.
Kromě ní je v Iráku ve vazbě ještě další Němka, která se taky přidala k iráckým džihádistům, potvrdilo v pondělí německé ministerstvo zahraničí.
Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (kontrarozvědka) odhaduje, že od roku 2013 odešlo do Islámského státu přes 930 Němců. Z toho 78 procent mužů a 22 procent žen.
Pěti procentům z nich nebylo ještě osmnáct let, nejmladšímu padlému bojovníkovi IS s německým pasem bylo šestnáct.
Ne všichni konvertité jako středoškolačka ze Saska ale přežili. Mario S. odjel do Sýrie v roce 2013 z Leverkusenu v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Kontakt s matkou udržoval až do loňského roku. Pak se odmlčel.
Islámský stát poté zveřejnil zprávu, že Němec byl popraven jako špion.
Bývalý německý rapový zpěvák Christian Cuspert alias Desso Dogg z Berlína zase pravděpodobně zahynul v syrské Rakce při americkém náletu na konci roku 2015.
Ministerstvo obrany USA ale jeho smrt nepotvrdilo.
Nejasný je taky osud Christiana Emdeho alias Abú Katady. Ten byl v Německu patrně nejznámějším džihádistou domácího původu. Třiatřicetiletého rodáka ze Solingenu v Porúří proslavil rozhovorem německý novinář a právník Jürgen Todenhöfer.
Emde mu v rozhovoru řekl, že Islámský stát chce dobýt Evropu a zabít všechny, kdo se budou stavět na odpor islámu.
Novinář se s Emdem setkal v Mosulu před dvěma lety. Todenhöfer dostal jako jediný západní žurnalista povolení cestovat na území pod kontrolou IS.
Jakékoliv nové informace o německém džihádistovi ale od té doby chybí.