Harare - Zimbabwe se připravuje na vlnu povolebního teroru. Jeho čtyřiaosmdesátiletý vládce a jediný kandidát druhého kola prezidentských voleb Robert Mugabe se chystá zaútočit na členy opozice.
Mugabeho milice chtějí kontrolovat, jestli lidé skutečně šli k pátečním volbám, nebo zda naopak uposlechli výzvy opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) a zůstali doma.
Podle zdrojů z vlády citovaných agenturou Reuters předběžné výsledky ze dvou třetin volebních místností ukazují, že Mugabe drtivě porazil kandidáta MDC Morgana Tsvangiraie.
Věc má však jeden háček - Tsvangirai již před několika dny oznámil, že z voleb odstupuje. Volební komise však přesto jeho jméno na lístcích nechala.
Podtrženo, sečteno
Ta tentokrát pracovala mnohem rychleji než při prvním kole před třemi měsíci, které nakonec Tsvangirai vyhrál. Tehdy byly výsledky týdny znovu a znovu "přepočítávány". Nyní šlo vše snadněji a komise již oznámila, že jsou sečteny, zbývá je pouze ověřit.
MDC nyní tlačí na politiky z Africké unie (AU), aby na Mugabeho režim uvalili sankce, to se ale podle vyjádření představitelů unie nestane. Plán na zavedení dalších sankcí dnes naopak oznámil americký prezident George Bush.
Summitu AU, který se koná v pondělí v egyptském Šarm as Šajchu se zúčastní i sám Mugabe, který se podle vládních úředníků v neděli pravděpodobně prohlásí vítězem.
"Pokud budou oficiální výsledky zveřejněny dnes, jak všichni doufáme, jsou zde znamení, že se inaugurace (staronového prezidenta) uskuteční zítra," řekl Reuters nejmenovaný zdroj z vlády.
Neregulérní volby
Jeho protikandidát Tsvangirai druhé kolo bojkotoval kvůli předvolebnímu násilí. Podle něj rukama Mugabeho válečných veteránů a mladých milicionářů zahynulo 86 stoupenců opozice a 200 tisíc jich muselo opustit domovy.
"To, co se nyní děje, nejsou volby, je to cvičení v masovém zastrašování, kdy jsou lidé po celé zemi nuceni volit," komentoval páteční hlasování na tiskové konferenci Tsvangirai.
Teror však nemá ustat. Každý, kdo volil, totiž musel namočit svůj prst do červeného inkoustu a provládní milice nyní chtějí obcházet domovy Zimbabwanů a "Operací rudý prst" kontrolovat, zda skutečně hlasovali.
Regulérnost voleb odmítly všechny západní a mnoho afrických států. Stejně tak i Rada bezpečnosti OSN.
"Největší volební účast v historii"
Už v pátek podobná "kolečka" přitom příslušníci milic absolvovali - bušili na dveře a nutili lidi dostavit se k urnám. Na mnoha místech podle opozice museli voliči oznamovat čísla svých hlasovacích lístků a identifikovat se.
Podle volebních pozorovatelů ze Zimbabwe i dalších afrických států byla účast při hlasování nízká. Státní list Herald ji však označil „za největší, kterou kdy Zimbabwe měla".