Vládní poradce pro zemědělství Sam Moyo pro deník Guardian uvedl, že do konce příštího roku by mohlo být zpět až 300 bílých farmářů. "Většina z nich povede komerční farmy," uvedl Moyo.
V červnu 2005 prezident Mugabe prohlásil, že pozemková reforma, kterou zahájil v roce 2000, bude hotova pouze tehdy, pokud na farmách nezůstane "jediný běloch". Jenže váleční veteráni ani příznivci prezidenta, kteří farmy dostali, na nich neuměli hospodařit.
O dva měsíce později parlament vydal zákon, který neumožňuje bělošským farmářům zpochybnit vyvlastnění jejich majetku a umožňuje jeho znárodnění. Úřady mohou také odebrat pas těm, kteří ohrožují "národní zájmy".
Stovky bílých chtějí zpět
"Předtím, než reformy začaly, jsme měli tisíc hektarů kukuřice. Po přerozdělení vládou máme jen sto. Ale jsme rádi, že se můžeme vrátit. Zažádali jsme o pronájem a teď už čekáme na podpis," řekl Guardianu farmář Jim Boethe.
Ministryně zemědělství Flora Buka uvedla, že vláda již obdržela více než 200 žádostí od bílých, kteří by rádi začali znovu farmařit.
V současné době v třináctimilionovém Zimbabwe žije asi 500 bílých farmářů, v porovnání s téměř pěti tisíci před šesti lety.
"Předvedli jsme vládě, že dokážeme být produktivní a zásobovat také místní trhy. Ne jen pěstovat pro export. Pěstujeme brambory a rajčata a vyvážíme papriku," vysvětlil Boethe.
Není pozdě?
Jenže vítání bílých farmářů zpět může přijít už s křížkem po funuse. Situace v zemi je špatná, hyperinflace je zde největší na světě, dosahovala až 1100 procent. Lidé nemají takřka žádné peníze, natož zahraniční měnu.
"Je to lepší než nic. Může to pomoct, ale vnímám to spíše jako takový zoufalý Mugabeho výkřik," uvedl Martin Kovář z katedry sociální geografie Ostravské univerzity.
Kritici varují, že nový 99letý pronájem moc produktivitu nepozvedne a na vládou přidělených pozemcích se farmářům nebude chtít moc investovat.
Vláda je však optimistická a tvrdí, že díky reformě se 150 000 lidí přesídlilo na farmy, a proto začne produktivita stoupat.
Boethe si tak jistý není: "Známe farmáře, kteří odešli do Austrálie, Jižní Afriky nebo dokonce do Nigérie. Porozhlížíme se také po něčem v sousední Zambii, abychom si přece jen nechali otevřená zadní vrátka."
Mugabe pozemkovou reformu zahájil v roce 2000 poté, co začal ztrácet podporu ve vlastní straně. Přerozdělením půdy svým příznivcům si upevnil pozici.
V roce 2008 budou v Zimbabwe probíhat prezidentské volby a o dva roky později se chystají volby parlamentní. Prezidentovi bude v době voleb čtyřiaosmdesát let.