Infobox
Oficiální výsledky středečních voleb do Palestinské zákonodárné rady- Hnutí Hamas získalo oproti předběžným výsledkům o dvě křesla méně, obsadí 76 ze 132 poslaneckých míst
- Fatah, který byl až do voleb ve vládě, získal 45 mandátů, což mu umožní blokovat případné změny ústavy
Radikální palestinské hnutí Hamas obsadí v novém parlamentu 74 křesel, zatímco dosud vládnoucí hnutí Fatah 45. Vyplývá to z konečných výsledků středečních parlamentních voleb v pásmu Gazy a Předjordánsku, které dnes večer oznámila volební komise.
Hamas tak získal o dva poslanecké mandáty méně a Fatah naopak bude mít o dva zákonodárce víc, než tvrdily předběžné výsledky, které byly oznámeny den po středečním hlasování. Fatah bude moci se 45 hlasy blokovat případné změny v ústavě, ke kterým jsou třeba dvě třetiny všech hlasů v parlamentu.
- Čtěte rozhovor s Janou Hybáškovou: Čím si získal Hamas hlasy většiny voličů v Palestině
Tisíce odpůrců hnutí Hamas celou sobotu protestovaly proti jeho výhře ve volbách. Ozbrojenci na několik desítek minut obsadili budovu palestinského zákonodárného sboru v Ramalláhu a také některé parlamentní objekty v pásmu Gazy.
Vnitřní krize Fatahu
Přívrženci Fatahu dnes také požadovali rezignaci jeho vedení. Fatah, který ve středečních volbách selhal, se podle nich nesmí jakýmkoliv způsobem podílet na vládě s Hamasem a nesmí mu přenechat kontrolu nad palestinskými policejními silami.
Militantní křídlo Fatahu, Brigády Mučedníků od al-Aksá, dokonce v takovém případě pohrozilo šéfům hnutí likvidací. Fatah ale zatím tvrdí, že jednat s Hamasem nehodlá. Lídr volební kandidátky Fatahu Marwan al-Barghutí, možný nástupce Mahmúda Abbáse, vyzval k okamžitému předání vládní zodpovědnosti Hamasu a k reorganizaci hnutí.
Hamas se neodzbrojí, chce armádu
Vůdci vítězného radikálního hnutí Hamas včera mezitím oznámili, že se nehodlají vzdát zbraní a že jsou ochotni vytvořit palestinskou armádu. Hnutí odmítá izraelskou okupaci a ponechává si právo na ozbrojený boj.
"Jsme připraveni vytvořit armádu jako kterákoliv jiná země. Armádu na obranu našich lidí proti agresi," prohlásil na včerejší tiskové konferenci v syrském Damašku šéf politického ústředí Hamasu Chalíd Mišal.
Mišal zároveň vyzval k rozhovorům s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem z Fatahu. "Dialog je nezbytný, abychom překonali rozpory mezi politickými programy Hamasu a Mahmúda Abbáse," uvedl.
Abbás už po vyhlášení předběžných výsledků voleb ve čtvrtek prohlásil, že sestavením nové vlády pověří Hamas.
Vláda Hamasu bude mít problémy
Pokud Hamas sestaví vládu a nezřekne se programu ozbrojeného odporu proti Izraeli, bude mít těžkosti s vládou. Mohli by totiž přijít o finančí pomoc USA a Evropské unie ve výši několika set milionů dolarů ročně. Izrael také pohrozil, že vláda Hamasu přijde o výnos z celních poplatků.
- Přečtěte si více o tom, do jakých problémů by se mohla dostat palestinská vláda
Vůdce Hamasu Ismail Haníja však agentuře Reuters řekl, že pokud přestane Palestina dostávat peníze ze Západu, obrátí se na zdroje z arabského světa.
Izrael opakovaně: S Hamasem nejednáme
Izraelský ministr obrany dnes zopakoval, že Izrael s Hamasem jednat nebude a že je připraven zaútočit, pokud Hamas poruší příměří.
"V žádném případě nebudeme jednat s Hamasem. Pokud si Hamas zvolí cestu teroru a násilí, podlehne bezprecedentnímu útoku ze strany Izraele," řekl dnes Mofaz.