Spíše naopak. prezident Mahmúd Abbás dnes prohlásil, že ozbrojené síly Hamasu v Gaze považuje za nelegální. Hamas kontroval prohlášením, že počet svých ozbrojených příslušníků v pásmu hodlá zdvojnásobit ze šesti tisíc na dvanáct.
Přesto se premiér a člen Hamasu Ismáíl Haníja s Abbásem v pátek dohodli na stažení veškerých ozbrojenců obou hnutí z ulic. Na klid v pásmu Gazy by měli dohlížet policisté. Co přesně ale dohoda obsahuje, není jasné.
Několik hodin po schůzce zastřelili neznámí ozbrojenci muslimského duchovního, který vyzýval k ukončení násilí mezi Palestinci a kritizoval obě strany konfliktu.
Klerik byl zastřelen v automobilu před mešitou, v níž přednesl svůj projev. K činu se nikdo nepřihlásil.
Na pohřbu jednoho z velitelů Fatahu, zastřeleného ve čtvrtek v Gaze, ale naopak padaly výzvy k odvetě. Někteří účastníci průvodu skandovali hesla, v nichž vyhrožovali atentáty ministru vnitra Sajjídu Sejámovi a šéfovi palestinské diplomacie Mahmúdu Zahárovi.
Skupina členů Hamasu v noci vtrhla do bytu bývalého ministra z Fatahu a ničila jeho nábytek.
Dlouhodobé střety mezi Hamasem a Fatahem se vystupňovaly v polovině prosince. Tehdy přišly v Gaze o život děti jednoho z velitelů Fatahu a následně byl ostřelován automobil premiéra Haníji na hraničním přechodu mezi Gazou a Egyptem.
Předchozí rozhovory obou táborů o vytvoření společné vlády národní jednoty zkrachovaly kvůli odlišnému postoji k Izraeli. Fatah s ním chce jednat, Hamas nikoliv.
Americká vláda se nyní rozhodla podpořit prezidenta Mahmúda Abbáse finanční pomocí ve výši 86 miliónů dolarů. Palestinskou vládu, kterou vytvořil po jasném volebním vítězství v lednu 2006 Hamas, USA naopak bojkotují.
Pro izolaci Hamasu se rozhodla i Evropská unie. Dialog s ním hodlá obnovit, až jeho vedení uzná Izrael a skoncuje s teroristickými útoky. Finančně ale nyní Hamasu pomáhá Írán.