New York - Zatímco symbol kontroverzního boje proti terorismu zůstává pod pečlivým dohledem veřejnosti, na druhé straně světa v Afghánistánu Spojené státy v tichosti dál rozšiřují káznici pro "nepřátelské bojovníky".
Informoval o tom list The New York Times (NYT).
Jak vojenské vězení Guantánamo na Kubě, tak afghánský Bagram mají mnoho společného: ochránci lidských práv americké armádě a tajným službám vytýkají, že tam zadržují velký počet vězňů bez řádného obvinění.
Zacházení se zajatci pak označují v řadě případů za mučení.
"Problém Bagramu neskončil," řekla NYT Tina M. Fosterová, právnička zabývající se lidskými právy. "Vláda tam prostě udělala větší kus práce a nechala vše v tichosti," dodala.
Šesté výročí Guantánama
Také proto u příležitosti šestého výročí založení Guantánama protestovaly ve světě stovky lidí na popud mezinárodní organizace Amnesty International vůči protiteroristické politice USA.
"Zavřete Guantánamo, bojujte proti teroru spravedlností," zněly jejich slogany.
Osmdesát z nich, kteří se sešli před budovou amerického Nejvyššího soudu v červených vězeňských šatech, policie zatkla.
Podobnou kritiku slyší Pentagon z Mezinárodního výboru Červeného kříže, jediné organizace, jež má do káznice přístup. Počet vězňů se tam za poslední roky dramaticky zvýšil, také kvůli stále nebezpečnější situaci v Afghánistánu.
V roce 2004 tam zadržovali Američané stovku lidí, loni už 500. Poslední čísla vystoupala podle NYT na 630, což je více než dvojnásobek oproti počtu drženému na kubánském Guantanámu. Většinou jde o bojovníky Talibanu.