Osa planety Země se vychyluje. Vědci z NASA určili tři důvody

Zahraničí Zahraničí
29. 9. 2018 17:26
Vědci z NASA určili tři příčiny, které můžou za vychýlení zemské osy. Podle studie to z části způsobuje i člověk.
Planeta Země.
Planeta Země. | Foto: Shutterstock.com

Washington - Za vychýlení zemské osy nese z části vinu člověk. Ukazuje to studie, se kterou v polovině září přišli vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Podle výzkumu se během 20. století vychýlila osa o asi deset metrů. Studii zveřejnil vědecký časopis Earth and Planetary Science Letters.

Odborníkům se vůbec poprvé podařilo určit tři příčiny, které mohou za nestálou polohu osy, přičemž jedna byla známá už dříve. Jde o takzvaný postglaciální vzestup, tedy vzestup půdy, kterou dříve stlačovaly obrovské ledovce během poslední doby ledové.

"V poslední době ale mnoho výzkumníků spekulovalo, že znatelný efekt (na vychýlení osy) mají možná i jiné procesy," uvedl pro americký časopis Newsweek Surendra Adhikari ze střediska pro výzkum a vývoj proudových motorů Jet Propulsion Laboratory (JPL), které spadá pod NASA. 

Postglaciální vzestup způsobuje podle vědců posun osy o zhruba 3,5 centimetru ročně. "Identifikovali jsme ne jeden, ale tři druhy procesů, které jsou klíčové," dodává Adhikari a poukazuje na jeden, který je právě spojen s lidskou činností. "Tání zemské kryosféry (obzvláště v Grónsku) v průběhu 20. století."

Kryosféra označuje prostředí na Zemi, kde je voda v pevném skupenství. Její součástí jsou i ledovce nebo permafrost.

Tání ledovců zanáší oceány obrovskými masami vody, což vede ke zvýšení mořské hladiny a následně i pohybu osy.

V minulém století roztálo okolo 7500 gigatun ledu. Tání ledovců nejen v Grónsku, ale třeba i v Antarktidě se z velké části přisuzuje umělým vlivům, například vypouštění emisí skleníkových plynů do atmosféry.

Třetím faktorem ovlivňujícím zemskou osu je pak podle NASA konvekce v zemském plášti, způsobená horkem v jádru Země. Tato činnost se děje zcela přirozeně a není spojena s člověkem.

Podle NASA bude vlivem těchto tří faktorů kolísání zemské osy nadále pokračovat. Vědci ale zároveň uklidňují, že kolísání nepředstavuje žádnou přírodní katastrofu a například klimatu nijak neškodí.

Video: Asteroidy nás mohou vymazat z mapy, odkloníme je supersilnými lasery, říká Schmidt

Česko může zničit asteroid o velikosti 150 metrů, na Evropu by stačilo 650 metrů, popisuje Nikola Schmidt. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 10 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy