Globální válka již začala. Kdo zvítězí?

Lenka Málková
30. 4. 2006 10:30
Washington - Nejhledanější teroristé světa hrozí pokračující globální válkou. Zatím jsou na ni připraveni lépe než západní svět.

Téma "božích bojovníků" bojujících proti západním "křižákům" se objevuje v projevu Zarkávího stejně jako bin Ládina.

Nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin se na televizních obrazovkách katarské Al-Džazíry zjevil jen několik týdnů po publikování dokumentu amerického ministerstva obrany, v kterém se počítá s dlouhotrvající válkou proti globálnímu terorismu.

  • USA staví koalici pro dlouhou válku - ČTĚTE ZDE

Globální boj na desítkách světových míst

Budoucí globální válku potvrzuje také vůdce Al-Káidy, když stručně vyjmenovává dvacet nejkontroverznějších míst světa a potencionálních bojišť mezi křesťanským Západem a islámským Východem.

Infobox
Autor fotografie: Reuters/Stringer

Infobox

VZKAZY TERORISTŮ:

CO ŘEKLI:

Zarkáví:

"Vaši synové mudžahidi byli schopni čelit nejzuřivější křižácké kampani proti muslimskému státu. Byli tomuto náporu vystaveni tři roky. Když křižácký nepřítel vpadl do Iráku, zamýšlel převzít kontrolu nad islámským národem a podporovat sionistický stát."

Usáma bin Ládin:

"Západ vede proti Islámu sionisticko-křižácké tažení, jehož důkazem je postoj k palestinskému hnutí Hamas nebo účast Západu na konfliktu v jižním Súdánu."

  • Arabský svět by v žádném případě neměl přijímat omluvu za provokativní dánské karikatury. Naopak. Muslimské státy by měly žádat řádné potrestání viníků.
  • Nezapomněl vyjádřit podporu palestinskému hnutí Hamas, které si západní svět vybral jako snadný cíl svých útoků. 
  • Zopakoval, že centrem dosavadních bojů mezi znepřátelenými stranami zůstává Irák. "Epicentrum válek a útoků je Bagdád," prohlásil doslova.
  • Islámští bojovníci a súdánská vláda nesmí v žádném případě dovolit, aby světové organizace rozhodovaly o odtržení nepokoji zmítaného západosúdánského Dárfúru. Nereálná jsou také mírová jednání vlády v Chartúmu s rebely na jihu země.
  • Nevyhnul se také útoku na Francii, která zakazuje nošení muslimských šátků ve školách a saudskoarabského krále Abdulláha prohlásil za odpovědného z ponížení arabského lidu.
  • Odsoudil zapojení jednotek NATO v Afghánistánu a upozornil veřejnost, že obyvatelé západních zemí jsou vinni stejně jako jejich vlády a mohou tedy čekat další útoky.
  • Poprvé pak otevřeně požádal o usmrcení pákistánského prezidenta Mušarafa, "poskoka amerického prezidenta Bushe".
  • Dialog mezi oběma stranami konfliktu nepovažuje bin Ládin za možný, dokud svět nestáhne své armády z arabských zemí.

Pentagon připravuje vlastní plán

Americké ministerstvo obrany nenechává nic náhodě. Dokument Pentagonu představuje dvacetiletý plán boje s terorismem.

Ministr obrany USA Rumsfeld
Ministr obrany USA Rumsfeld | Foto: reuters

"Od teroristických útoků z 11. září se naše země nachází v globální válce proti extrémistům, pro které je teror hlavní zbraní. Momentálně se střed bojů soustředí do Iráku a Afghánistánu, ale musíme se připravit na ochranu naší země kdekoliv na světě," píše se v devadesátistránkové zprávě.

Ministr obrany Donald Rumsfeld v úvodu uvádí, že "Spojené státy se nyní nachází v pátém roce globální války. Myšlenky obsažené v tomto dokumentu je mají dovézt k vítězství."

Rozdíly mezi západním světem a radikálními islamisty se však stále zvětšují.

Vojáci Súdánské osvobozenecké armády (SLA) prohlížejí trosky obydlí ve vesnici Barka v regionu Dárfúr.
Vojáci Súdánské osvobozenecké armády (SLA) prohlížejí trosky obydlí ve vesnici Barka v regionu Dárfúr. | Foto: Reuters

  • Nepokoje a násilnosti, doprovázející zveřejnění karikatur proroka Mohameda v dánském a později také norském či francouzském tisku, jsou toho jasným důkazem. (Klid kolem karikatur? Jen zdánlivě - více najdete zde)
  • Kritickou situaci v Dárfúru nepovažuje svět za genocidu, a tak zůstává v pozadí. V chudé části Súdánu proto nadále umírají nevinní lidé. (Situace v Dárfúru - najdete zde)
  • Lednové vítězství palestinského hnutí Hamas zabrzdilo zdlouhavý mírový proces na Blízkém východě a Palestina se ocitla bez západní pomoci. Rostoucí nespokojenost celou záležitost ještě více komplikuje.(Izrael hrozí Hamasu - čtěte zde) 

Lidé odvážejí mrtvé tělo, které zabil sebevraždedný výbuch v šíitské mešitě ve středu Bagdádu
Lidé odvážejí mrtvé tělo, které zabil sebevraždedný výbuch v šíitské mešitě ve středu Bagdádu | Foto: Aktuálně.cz

  • Americká armáda v Iráku čelí několik týdnů trvajícím násilnostem mezi sunitskou a šíitskou částí populace. Dohoda mezi oběma stranami je stále v nedohlednu stejně jako demokratický vývoj v zemi. (Občanská válka v Iráku - najdete zde)
  • Útoky tálibů na mezinárodní jednotky v Afghánistánu se množí. Prezident Karzáí přesto žádá jejich další setrvání v zemi.(Mezinárodní jednotky v Afghánistánu - čtěte zde)

Spojené státy se proto celkem logicky připravují na dlouhotrvající a celosvětovou válku proti neviditelnému nepříteli, teroristickým skupinám. Jejich dosavadní boj s terorismem však příliš mnoho úspěchů nepřinesl.

 

Právě se děje

Další zprávy