Svatou válku vedou stále častěji i ženy

Lenka Málková
24. 4. 2006 16:15
Ammán - Džihád je věcí všech muslimů, ženy nevyjímaje, tvrdí potencionální sebevražedné atentátnice.

Terorismus tak zdaleka není výhradně doménou mužů.

O tom, že ne každý sebevražedný útok se zdaří, svědčí dnes zahájený proces v jordánském Ammánu.

Rišáviová se k pokusu o útok hrdě přiznává

Před tribunálem tu stojí pětatřicetiletá Iráčanka Sajída Rišáviová, která se 9. listopadu loňského roku účastnila teroristického útoku na hotely v centru Ammánu. 

Při explozi, kterou způsobil její manžel a další dva muži, zahynulo šedesát osob a řada dalších byla zraněna. Rišáviové se však nepodařilo pás plný trhaviny odpálit a jen několik hodin po útoku byla zadržena.

K plánovanému útoku se hrdě přihlásila.

Před soudem nyní čelí obvinění z ilegálního držení zbraní a pokusu o teroristický útok, za což jí hrozí trest smrti. Proces s ní byl dnes krátce po zahájení odročen. Soud dostal čas na to, aby obžalované našel obhájce.

  • K útokům v Ammánu se přihlásila Al-Káida - NAJDETE ZDE

Sajída Rišáviová, jejíž bratr zahynul v Iráku po útoku amerických jednotek, ale není coby atentátnice v zemích Blízkého východu žádnou výjimkou.

Za vším stojí palestinská kráska

Vše začalo již koncem šedesátých let. Uhrančivá členka sekulární Lidové fronty pro osvobození Palestiny Leila Chalídová unesla své první letadlo v roce 1969, a poté následovala řada dalších.

Uhrančivá členka sekulární Lidové fronty pro osvobození Palestiny Leila Chalídová zasedla do křesla v Palestinské národní radě.
Uhrančivá členka sekulární Lidové fronty pro osvobození Palestiny Leila Chalídová zasedla do křesla v Palestinské národní radě. | Foto: Aktuálně.cz

Členka současné Palestinské národní rady, trvale žijící v jordánském Ammánu, měla také těsné kontakty na organizaci Černé září, která zorganizovala masakr izraelských sportovců na olympijských hrách v roce 1972.

Současnost se však od minulosti přece jen liší. Sekulární Palestina je minulostí a dnešní palestinské atentátnice doufají spíše v mučednickou smrt než nezávislost země.

Vlnu útoků odstartovala intifáda

Poslední vlna začala spolu s druhou intifádou v roce 2000. Od té doby na území Izraele a Palestiny útočilo na devadesát žen a další tisíce se staly členkami radikálních hnutí jako Brigády Kassam, napojené na Hamas nebo Tanzim, jedno z ozbrojených křídel Fatahu.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Jordánsko: Smrt pro devět teroristů
  • Poselství Zavahrího zveřejněno omylem
  • Za útokem na rafinérii stojí Al-Káida

"Džihád je věcí všech muslimů, ženy nevyjímaje," prohlásila jedna z palestinských žen, které se v pásmu Gazy připravují na útoky proti Izraeli.

"Máme děti a naši muži ví, že jsme členkami Kassamu," dodává hrdě další z žen.

Série bombových útoků zachvátila židovský stát začátkem roku 2002. V lednu se v centru Jeruzaléma odpálila Wafa Idrísová. Na místě zemřel jeden člověk, dalších devadesát bylo zraněno.

Přesně o měsíc ji následovala další mladá Palestinka Darin Abú Aišaová. Obětí se stala dvojice izraelských vojáků na kontrolních stanovišti mezi Izraelem a palestinskými územími.

Smrt jako akt naděje

V červnu loňského roku chtěla palestinská žena využít výhody humanitárního povolení ke zdravotnickému ošetření a provést sebevražedný útok v jedné izraelské nemocnici. Wafu Basová byla naštěstí zadržena na kontrolním stanovišti v Gaze.

Současný vývoj jasně ukazuje, že útoky kdysi považované za projev zoufalství se mění v akty naděje, kterou se stává mučednická smrt.

"Miluji Alláha, miluji palestinskou zemi a jsem členkou Brigády mučedníků od Al-Aksá. Mým snem bylo stát se mučednicí," prohlásila Basová.

Hrozí také čečenské černé vdovy

Sebevražedné útoky žen se objevují i mimo Blízký východ. Již roky útočí mladé ženy na nepokoji zmítané Srí Lance.

Čečenské
Čečenské | Foto: Aktuálně.cz

Atentátnice byly také mezi útočníky na moskevské divadlo Na Dubrovce z října 2002 nebo na rockový festival v Moskvě z července 2003.

Černé vdovy, jak se čečenským atentátnicím často přezdívá, se rekrutují z žen, které během dlouholetých bojů v severokavkazské republice ztratily své bratry, manžely či syny a svůj hněv vůči Rusku jasně demonstrují právě teroristickými činy.

 

Právě se děje

Další zprávy