Teror v Egyptě mířil na turisty. Znovu

Martin Novák Martin Novák
25. 4. 2006 16:05
Káhira - Už třetí výbuch během 17 měsíců otřásl letoviskem v Egyptě. Ten se s Keňou či Indonésií stal místem, kde teroristé loví oběti z řad západních turistů. Uvnitř: MAPA
Speciální policejní jednotka míjí turistku na ulici v Dahábu.
Speciální policejní jednotka míjí turistku na ulici v Dahábu. | Foto: Aktuálně.cz

Včerejší výbuchy si vyžádaly životy 18 lidí, hlavně Egypťanů. Mezi šesti mrtvými cizinci je i malý chlapec z Německa.

"Zdá se, že šlo o časované nálože naplněné hřebíky," řekl agentuře Reuters jeden z představitelů egyptského ministerstva vnitra. Policie však dosud nevyloučila hypotézu, že vraždili sebevražední atentátníci.

Foto: Aktuálně.cz
ČTĚTE: Co se stalo v Egyptě + nejnovější vývoj
V článku naleznete popis události, fotogalerii, mapu místa i kontakt na horkou linku ministerstva zahraničí, kam lze volat, pokud máte obavy o své blízké pobývající v letovisku.

Turisté jsou "jednoduchým cílem"

Egyptská vláda několikrát zatkla pachatele předchozích útoků, ohradila resorty na Sinaji zátarasy a policejními hlídkami, řadu islámských radikálů uvěznila a odsoudila. Přesto se teror dál vrací.

Infobox

NEJHORŠÍ ÚTOKY, MÍŘÍCÍ NA TURISTY

1996

  • Teroristé postříleli v Káhiře 18 řeckých turistů, které považovali za Izraelce.

 

1997

  • Při přepadení chrámu v Luxoru skupina islamistických teroristů zavraždila 58 lidí, hlavně švýcarských turistů

 

2002

  • Teroristé zaútočili v keňské Mombase na hotely s izraelskými turisty a zavraždili 12 osob. Neúspěšně odpálili raketu na izraelské letadlo.
  • Přes dvě stovky turistů zahynuly po explozi v nočním klubu na Bali. Obětmi byli především Australané.
  • Sebevrah najel s cisternou do synagogy na tuniském ostrově Džerba. Zahynulo 21 turistů, hlavně Němců.

 

2003

  • Dva útoky v Istanbulu běhempěti dní si vyžádaly životy 57 osob.

 

2004

  • Exploze v hotelu Hilton na Sinaji, kde často bydleli Izraelci. 34 mrtvých

 

2005

  • Další útok na Bali, spáchaný sebevražednými atentátníky. 26 obětí.
  • Tři výbuchy v egyptském Šarm aš-Šajchu připravily o život 67 lidí, z toho většinu Egypťanů.
  • Výbuchy ve třech luxusnách hotelích v jordánském Ammánu. Zemřelo 57 lidí, hlavně Jordánců.

K opakovaným útokům došlo i v Keni, Tunisku, Turecku nebo na indonéském ostrově Bali. Zpravodajské služby a ozbrojené síly těchto zemí zatím nejsou schopny účinně čelit hrozbě, již současný terorismus představuje.

Západní turisté v muslimské zemi nebo v oblasti, kde je nedokonalá bezpečnost, jsou tak pro teroristy nejdostupnějším prostředkem k úderu na nepřítele. Navíc těmto útokům věnují západní média velkou pozornost.

Přitom poslední vývoj potvrzuje, že útoky nejsou řízeny z žádného centra - jde o na sobě nezávislé skupiny, které spojuje nenávistná ideologie. Al-Káida je neřídí; nemá žádnou pevnou organizační strukturu. Působí spíše jako inspirace, k níž se teroristé z různých zemí hlásí.

Britská vyšetřovací komise dospěla tento měsíc k závěru, že ani za loňskými útoky v Londýně nestála přímo Al-Káida, ale lidé, které rétorika Usámy bin Ládina a dalších vůdců přiměla k činu.

PŘEČTĚTE SI: Londýnské atentáty neřídila Al-Káida
...Z důkazové zprávy sestavené pro ministerstvo vnitra vyplývá, že teroristický útok byl výsledkem "prostého a nenákladného" spiknutí čtyř sebevražedných atentátníků britského původu, odhodlaných k "mučednictví"...

Francouzský protiteroristický expert Xavier Raufer, který se zabývá islamistickými organizacemi, k tomu řekl agentuře AFP: "Tyto skupiny jsou stále více atomizovány. Často máme co dělat s jednotlivci, kteří vytvářejí malé buňky. Pobuřuje je to, co vidí v televizích z Iráku nebo Izraele, jsou hnáni hněvem a frustracemi." 

Teroristé jsou ze Sinaje

Kdo stojí za atentáty na Sinaji, se zhruba ví. Jde o seskupení několika lidí žijících v severní části poloostrova. Někteří z nich patří k beduínským kmenům, skupinu podle egyptských zdrojů založil před několika lety Palestinec Ijád Sálih. Ten zahynul při atentátu v Tabě před dvěma lety.

Policisté vyšetřují atentáty i přímo na pláži na pobřeží Rudého moře.
Policisté vyšetřují atentáty i přímo na pláži na pobřeží Rudého moře. | Foto: Reuters

Dopady na turistiku měly dosavadní útoky jen krátkodobé, byť citlivé. Po několika měsících se cizinci vracejí a strach z násilí upadá v zapomnění.

Přesto ale loni přijelo kvůli červencovým výbuchům v Šarm aš-Šajchu o pět procent turistů méně, než Egypt očekával: Celkem osm a půl milionu lidí. V Šarm aš-Šajchu a blízkém letovisku Naama Bay propustili majitelé hotelů, klubů a restaurací mnoho zaměstnanců.

Podobné problémy měla také Indonésie. Masakr na Bali v roce 2002, který připravil v nočním klubu o život téměř dvě stovky lidí, připravil zemi podle odhadů World and Travel Tourism Council o 600 milionů dolarů.

Foto: Reuters
PŘEČTĚTE SI: Idyla na Bali? Turisté mají strach
...Indonéský ostrov Bali se z druhé vlny sebevražedných atentátů před šesti měsíci dosud nevzpamatoval...

Turistika je pilířem egyptské ekonomiky

Turistika je základem egyptské ekonomiky. V roce 2004 přinesla do státní pokladny 6,6 miliard dolarů a obor zaměstnává deset procent egyptské pracovní síly.

Foto: Tomáš Daněk

Prezident Husní Mubarak tvrdí, že útoky na turisty jsou nepřímo zacíleny i na něj a radikálové se jimi snaží jeho režim oslabit.

Daháb je místem vyhledávaným potápěči a také mladými cestovateli s nízkým rozpočtem.V minulosti tato vesnice proslula i tím, že zde egyptská vláda tolerovala užívání lehkých drog.

Sinaj je také místem arabského světa, kam masivně proudí turisté z Izraele. Právě díky Izraelcům prosperuje v oblasti mnoho hotelů a restaurací.

Válka s režimem

Militantní islamisté bojují proti režimu už několik desetiletí, konfikt se zostřil v devadesátých letech. Tehdy extremisté útočili i na policisty a koptské křesťany.

Jeden ze zasažených obchodů v Dahábu.
Jeden ze zasažených obchodů v Dahábu. | Foto: Reuters

"Ve středním Egyptě radikální skupiny roznášejí nejrůznější konspirační teorie. Tvrdily například, že v koptských kostelích se skladují zbraně, že křesťané chtějí ve vhodnou chvíli s pomocí USA ovládnout Egypt a obrátit ho na křesťanství," řekl deníku Aktuálně.cz francouzský arabista Francois Burgat, který v Egyptě pět let žil.

K válce proti Mubarakově režimu vyzývá ze svých úkrytů i muž Al-Káidy číslo 2 Ajmán Zavahrí, nejbližší spolupracovník bin Ládina. Zavahrí se narodil v Egyptě.

 

Právě se děje

Další zprávy