USA staví koalici pro dlouhou válku

Lenka Málková
12. 4. 2006 10:30
Washington - Několikaletý, nepříliš úspěšný boj s terorismem přiměl americkou vládu ke změně strategie. Bushova "válka proti teroru" se mění v supermoderní "dlouhou válku".
Podle ministra obrany Donalda Rumsfelda se terčem amerického útoku stane jakákoliv teroristická skupina světa.
Podle ministra obrany Donalda Rumsfelda se terčem amerického útoku stane jakákoliv teroristická skupina světa. | Foto: reuters

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Atentáty v Madridu? Na pokyn Al-Káidy
  • Protesty proti válce v Iráku byly menší

V jejím rámci nebudou podle ministra obrany Donalda Rumsfelda Spojené státy váhat se zásahem proti jakékoli teroristické skupině kdekoli na světě.

Více než na bojové operace prováděné klasickými armádními jednotkami budou využívat menších flexibilních týmů a spoléhat na nové technologie.

Dvacetiletý boj s neviditelným nepřítelem

Podle vojenských představitelů základny MacDill na Floridě, která se stala nervovým centrem americké armády, musí být veřejnost připravena na minimálně dvacetiletý boj proti těžko identifikovatelnému nepříteli.

Floridské vedení je již nyní odpovědné za vojenské operace na Blízkém východě, v jižní Asii a Africe. Plánuje však strategii "nové generace, která by měla roztočit svět".

Osoba stojící za principy dlouhé války je brigádní generál a ředitel plánování Mark Kimmitt.

V rozhovoru pro britskou BBC prohlásil, že "i kdyby se podařilo Irák stabilizovat již zítra, 'dlouhá válka' bude pokračovat dál. Jejím cílem je porážka Al-Káidy na celém světě a eliminace extremistických ideologií."

Nová doba žádá moderní vedení boje

"Jsem člen dělostřelectva, ale na internetu vám děla nejsou nic platná," prohlásil o jedné z největších zbraní současnosti - internetu - Kimmitt. Jasně tak ukazuje, že americká armáda se mění a více než na přímý boj se zaměřuje na využití takzvané měkké síly - diplomacie a obchodu.

Americký prezident Bush na vojenské základně MacDill na Floridě obhajuje vlastní
Americký prezident Bush na vojenské základně MacDill na Floridě obhajuje vlastní | Foto: Aktuálně.cz

Nový systém by měl být v mnoha věcech srovnatelný s fungováním americké FBI, mobilnější a operativnější.

Současné armády zkrátka nejsou schopny konkurovat flexibilnější a "inteligentnější" Al-Káidě.

Ve floridském vedení spolupracují specialisté z 63 zemí světa. Řada z nich podpořila americkou invazi do Iráku nebo Afghánistánu.

Podle slov většiny z nich je koalice proti terorismu třeba. Kimmitt doufá, "že současná koalice se nerozdělí jako ta po první válce proti Iráku na počátku 90. let.

Vojáci spolupracují lépe než politici

Ne všechny státy však s politikou Spojených států souhlasí. Americká invaze do Iráku v roce 2003 vyvolala ostrý odpor dvou významných amerických spojenců v NATO - Francie a Německa.

Americká armáda musí být schopna konkurovat flexibilnější a inteligentnější Al-Kájdě.
Americká armáda musí být schopna konkurovat flexibilnější a inteligentnější Al-Kájdě. | Foto: Aktuálně.cz

Podle nejmenovaného francouzského admirála je však spolupráce mezi vojáky mnohem lepší než mezi politiky. Dlouhodobá koalice bude přesto jen těžko dosažitelná.

"Chápeme, že tato válka se vést musí, ale vítězství v ní je prakticky nedosažitelný cíl," citovala ho BBC.

Staronová koalice proti teroru tu je, i když má problémy.

"Nemyslím, že tu někdy bude naprosto homogenní koalice bojující proti teroru," prohlásil britský plukovník Mark Bibbey v deníku Guardian. "Současných 63 států zkrátka nesouhlasí naprosto se vším a nemluví jedním hlasem. Někde ale začít musíme."

 

Právě se děje

Další zprávy