Gingrich vyzval Obamu, bude kandidovat na prezidenta

Václav Viták
12. 5. 2011 16:41
Republikán Newt Gingrich se postaví Obamovi v souboji o Bílý dům

Washington - Pole republikánských vyzyvatelů Baracka Obamy pro prezidentské volby v roce 2012 se formuje velmi pomalu, ale má od středy jeden oficiální přírůstek - Newta Gingriche.

Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newton Leroy "Newt" Gingrich se stal známým hlavně kvůli rozpočtovým bitvám, které vedl s demokratickým prezidentem Billem Clintonem a jeho administrativou.

Svůj záměr kandidovat na prezidenta oznámil prostřednictvím videa ze serveru YouTube, které umístil na svém účtu na síti Twitter.

Poskytl také interview televizní stanici Fox News, kde řekl: „Tady se nejedná o jednu osobu v Oválné pracovně, ale o miliony Američanů, kteří věří, že můžeme v budoucnosti uspět se správnou politikou vedoucí ke správným výsledkům."

Gingrich tím otevřeně naráží na hospodářskou politiku prezidenta Obamy, kterou jako republikán ostře kritizuje. Jako konzervativec káže, že cestou k ekonomicky úspěšné zemi jsou nízké daně, vyrovnaný rozpočet, štíhlejší vláda a zvýšení domácí produkce ropy.

Prezidentu Obamovi Gingrich vyčítá, že jeho politika je právě opačná a že jeho „světový názor je příliš nalevo".

Reminiscence 90. let

Gingrich, kterému je nyní sedmašedesát let, vedl v roce 1994 „republikánskou revoluci", které vedla k tomu, že republikáni po volbách v tomto roce ovládli Kongres.

Předsedou Sněmovny reprezentantů byl od roku 1995 do roku 1999.

Republikáni pod jeho vedením odmítli prezidentu Clintonovi v roce 1995 schválit rozpočet kvůli sporům o výdaje na zdravotnictví, školství a ochranu přírody, což vedlo na přelomu roku 1995 a 1996 k fungování administrativy v rozpočtovém provizoriu.

Clintonova administrativa musela zhruba na tři týdny zastavit činnost těch vládních agentur, které nejsou pro funkci státu životně důležité.

Clinton však z této bitvy vyšel úspěšně a zásluhy za americký ekonomický růst v 90. letech jsou přisuzovány jemu. Gingrich se nyní hlásí o svůj podíl na něm a připomíná, že jako předseda sněmovny pracoval tvrdě na reformě sociálních výdajů, na omezení výdajů a snížení daní.

„Čtyři roky jsme dokázali držet vyrovnaný rozpočet a splatili jsme ze státního dluhu 405 miliard. Dokázali jsme to tehdy, můžeme to dokázat znovu," prohlašuje.

Gingrich také ostře kritizoval Clintona za jeho sexuální skandál s Monikou Lewinskou, pak se však ukázalo, že i on má nemanželský poměr.

Nyní se snaží přesvědčit konzervativní křesťanskou pravici, že jeho osobní život je již v pořádku a že „žádá Boha o odpuštění" za tento svůj hřích.

Obama stále jasně vede

Průzkum provedený společností Ipsos pro agenturu Reuters však ukazuje, že Gingrich ztrácí na Obamu zatím 18 procent. Pro něj se vyslovilo 35 procent respondentů, pro stávajícího šéfa Bílého domu 53 procent.

Obama si velmi polepšil u americké veřejnosti operací, jež vedla k likvidaci Usámy bin Ládina, a vede jasně i nad dalšími potenciálními vyzyvateli z Republikánské strany, jako je Mike Huckabee nebo Mitt Romney.

Počet Američanů, kteří si myslí, že Obama vyhraje znovu volby, stoupl o deset procent - nyní je to názor 45 procent respondentů. Pokud jde však o ekonomiku, jsou Američané k Obamovi kritičtí.

Jen 34 procent z nich schvaluje jeho hospodářskou politiku, což je nejnižší počet od ledna roku 2009, kdy se ujal funkce.

Julia Clarková ze společnosti Ipsos připomíná, že ekonomika a zaměstnanost budou v blížící se volební kampani otázkou číslo jedna a že preference republikánů začnou stoupat, až o sobě dají více vědět.

 

Právě se děje

Další zprávy