Bývalá ministryně financí a vicepremiérka Zyta Gilowská v průběhu soudního přelíčení jakékoli spojení s někdejší komunistickou tajnou službou popírala a trvala na tom, že ve svém lustračním prohlášení nelhala.
"Soud dospěl k názoru, že Zyta Gilowská mluvila po celou dobu trvání procesu pravdu," řekla v přímém přenosu televizní stanice TVN 24 soudkyně Malgorzata Mojkowská.
Gilowská: Nikdy jsem nepodepsala
"Nic jsem nepodepsala," tvrdila bývalá ministryně. "Nebyla jsem agentkou ani spolupracovnicí státní bezpečnosti."
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Nové Polsko: řád, cenzura, trest smrti
- Polsko chce omezit výstavbu hypermarketů
- Kaczyński chce v EU zavést trest smrti
Do archivů někdejší tajné služby ji podle zjistění soudu zapsal důstojník státní bezpečnosti a manžel její dlouholeté přítelkyně Witold Wieczorka. Ten se k tomu před soudem přiznal.
"Zaregistroval jsem Zytu Gilowskou jako tajného spolupracovníka bez jejího vědomí," prohlásil. Popřel také, že by se nyní snažil Gilowskou chránit. "Nikdy v životě bych neřekl, že se mohou ve státě odehrát takové změny. Kdybych to tušil, nikdy bych něco podobného neudělal," uvedl.
Podle Gilowské měla lustrační aféra, která byla rozpoutána v červnu, pouze vyprovokovat její odchod z vlády, do níž byla přizvána jako odbornice, ale nikdy nezískala podporu mezi poslanci vládního tábora.
Kaczyński ji zve zpět do vlády
Odvolal ji tehdejší premiér Kazimierz Marcinkiewicz. Nyní se ale zdá, že by se do vlády mohla vrátit. Křeslo jí nabídl šéf nejsilnější vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který mezitím vystřídal expremiéra Marcinkiewicze v čele kabinetu.
"Pokud profesorka Gilowská chce, může se v příštích dnech vrátit do vlády na své místo vicepremiérky a ministryně financí," prohlásil před novináři Kaczyński.
Gilowská, která byla hlavně v zahraničí vnímána jako záruka proevropského kurzu polské vlády, se k tomuto návrhu zatím nevyjádřila.
Podle informací z vládnoucí strany Právo a spravedlnost Gilowská o návratu do vlády přesto uvažuje a již během dnešního dne by se měla sejít s vedením strany.
Polský lustrační zákon ukládá členům vlády a také poslancům, senátorům, soudcům a dalším veřejným činitelům povinnost uvést, zda v minulosti spolupracovali s komunistickou tajnou policií.
Přiznání neznamená automaticky sankce, trestáno je však lživé prohlášení. Takzvaný lustrační lhář nesmí deset let působit v politice.