Polsko chce omezit výstavbu hypermarketů

ČTK
3. 5. 2006 13:50
Varšava - Podmínky pro stavby hypermarketů v Polsku by se měly zpřísnit. K vybudování obchodu o rozloze větší než 400 metrů čtverečních by firmy nově měly potřebovat i souhlas starosty obce nebo vojvody (obdoba českého hejtmana kraje).

Počítá s tím návrh zákona vypracovaný populistickou Sebeobranou, která se před týdnem stala součástí vládní koalice.

"Naším cílem je především srovnání tempa rozvoje malých a středních obchodů s těmi velkými," uvedl poslanec Sebeobrany Waldemar Nowakowski. Zatím se totiž podle něj rychleji rozvíjejí hypermarkety.

Na to doplácejí malí a střední obchodníci, kterým klesají tržby. "Nové hypermarkety, zejména ty zahraniční, se nezamlouvají ani lokálním producentům," míní Nowakowski.

Proti návrhu zákona z dílny Sebeobrany se ale staví opoziční liberální Občanská platforma (PO). "Zákon porušuje ústavu, zásady volného trhu a omezuje vlastnické právo," poznamenal její poslanec Adam Szejnfeld. V parlamentu chce proto PO hlasovat proti.

Hypermarkety patří k vděčným tématům polských politiků. Loni vyvolala velký rozruch tehdejší ministryně financí Teresa Lubińská, která v rozhovoru pro prestižní ekonomický deník Financial Times uvedla, že hypermarkety nejsou typem investic, o které chce Polsko usilovat.

V přepočtu na obyvatele má přitom Polsko nejmenší hustotu hypermarketů ve střední Evropě.

Podle únorové zprávy společností GfK Praha a Incoma Research mají v Česku hypermarkety, supermarkety a diskontní prodejny asi šedesátiprocentní podíl na maloobchodních tržbách. V Polsku naopak 63 procent tržeb připadá malým prodejnám.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy