Polsko chce omezit výstavbu hypermarketů

ČTK
3. 5. 2006 13:50
Varšava - Podmínky pro stavby hypermarketů v Polsku by se měly zpřísnit. K vybudování obchodu o rozloze větší než 400 metrů čtverečních by firmy nově měly potřebovat i souhlas starosty obce nebo vojvody (obdoba českého hejtmana kraje).

Počítá s tím návrh zákona vypracovaný populistickou Sebeobranou, která se před týdnem stala součástí vládní koalice.

"Naším cílem je především srovnání tempa rozvoje malých a středních obchodů s těmi velkými," uvedl poslanec Sebeobrany Waldemar Nowakowski. Zatím se totiž podle něj rychleji rozvíjejí hypermarkety.

Na to doplácejí malí a střední obchodníci, kterým klesají tržby. "Nové hypermarkety, zejména ty zahraniční, se nezamlouvají ani lokálním producentům," míní Nowakowski.

Proti návrhu zákona z dílny Sebeobrany se ale staví opoziční liberální Občanská platforma (PO). "Zákon porušuje ústavu, zásady volného trhu a omezuje vlastnické právo," poznamenal její poslanec Adam Szejnfeld. V parlamentu chce proto PO hlasovat proti.

Hypermarkety patří k vděčným tématům polských politiků. Loni vyvolala velký rozruch tehdejší ministryně financí Teresa Lubińská, která v rozhovoru pro prestižní ekonomický deník Financial Times uvedla, že hypermarkety nejsou typem investic, o které chce Polsko usilovat.

V přepočtu na obyvatele má přitom Polsko nejmenší hustotu hypermarketů ve střední Evropě.

Podle únorové zprávy společností GfK Praha a Incoma Research mají v Česku hypermarkety, supermarkety a diskontní prodejny asi šedesátiprocentní podíl na maloobchodních tržbách. V Polsku naopak 63 procent tržeb připadá malým prodejnám.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy