Polsko odmítlo opravit azbestovou loď

rst, ČTK
1. 8. 2006 14:17
Gdaňsk - Polsko vykázalo z gdaňského přístavu nizozemskou loď Rotterdam, jež obsahuje rakovinotvorný azbest a měli ji opravovat bezdomovci.

"Nechceme, aby někdo z Polska dělal smetiště," řekl novinářům ministr mořského hospodářství Rafal Wiechecki.

Nizozemská loď měla projít rekonstrukcí v gdaňských loděnicích, teď má však dva týdny na to, aby opustila přístav.

"Jinak bude na jeho náklady odtažena," dodal Wiechecki. Odtažení by podle ministra mohlo stát 150 000 dolarů (asi 3,4 milionu korun).

Azbest také jako náklad

Výletní loď Rotterdam dorazila k polským břehům Baltského moře před pěti měsíci.

Ekologové proti její opravě protestovali a poukazovali na to, že při stavbě lodi byly použity tuny nebezpečného azbestu jako protipožární izolace.

Později navíc vyšlo najevo, že náklad azbestu se skrývá také v lednicích a nákladních prostorách lodi.

Loď měli rozkládat bezdomovci

"Loďařská společnost vědomě uvedla polské úřady v omyl," tvrdí ministr Wiechecki. Pokud by totiž úřady věděly, že loď je plná azbestu, nikdy by jí prý nedovolily přistát u polských břehů.

O tom, že se rejdařská společnost vědomě snažila zbavit nebezpečného odpadu, podle ministra svědčí i fakt, že při opravě lodi zaměstnala bezdomovce, kteří o azbestu nevěděli.

Vykázání lodi z gdaňského přístavu se nelíbí pracovníkům tamních loděnic, kteří se obávají, že přijdou o lukrativní zakázku.

Podle ministra mořského hospodářství Wiecheckého se ale loď po vyložení nebezpečného nákladu může do Polska vrátit a bude moci projít rekonstrukcí.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo několik aut. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si v pondělí ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Několik dalších lidí se stále pohřešuje, informovala s odvoláním na zástupce místních úřadů agentura AFP. Do řeky Tarn se zřítilo osobní auto, nákladní vůz a možná ještě dodávka. Příčina neštěstí zatím není známa.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, které leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý 155 metrů a široký 6,5 metru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy