Polsko odmítlo opravit azbestovou loď

rst, ČTK
1. 8. 2006 14:17
Gdaňsk - Polsko vykázalo z gdaňského přístavu nizozemskou loď Rotterdam, jež obsahuje rakovinotvorný azbest a měli ji opravovat bezdomovci.

"Nechceme, aby někdo z Polska dělal smetiště," řekl novinářům ministr mořského hospodářství Rafal Wiechecki.

Nizozemská loď měla projít rekonstrukcí v gdaňských loděnicích, teď má však dva týdny na to, aby opustila přístav.

"Jinak bude na jeho náklady odtažena," dodal Wiechecki. Odtažení by podle ministra mohlo stát 150 000 dolarů (asi 3,4 milionu korun).

Azbest také jako náklad

Výletní loď Rotterdam dorazila k polským břehům Baltského moře před pěti měsíci.

Ekologové proti její opravě protestovali a poukazovali na to, že při stavbě lodi byly použity tuny nebezpečného azbestu jako protipožární izolace.

Později navíc vyšlo najevo, že náklad azbestu se skrývá také v lednicích a nákladních prostorách lodi.

Loď měli rozkládat bezdomovci

"Loďařská společnost vědomě uvedla polské úřady v omyl," tvrdí ministr Wiechecki. Pokud by totiž úřady věděly, že loď je plná azbestu, nikdy by jí prý nedovolily přistát u polských břehů.

O tom, že se rejdařská společnost vědomě snažila zbavit nebezpečného odpadu, podle ministra svědčí i fakt, že při opravě lodi zaměstnala bezdomovce, kteří o azbestu nevěděli.

Vykázání lodi z gdaňského přístavu se nelíbí pracovníkům tamních loděnic, kteří se obávají, že přijdou o lukrativní zakázku.

Podle ministra mořského hospodářství Wiecheckého se ale loď po vyložení nebezpečného nákladu může do Polska vrátit a bude moci projít rekonstrukcí.

 

Právě se děje

Další zprávy