Fotbaloví chuligáni Evropy se spojili

Tomáš Fránek
24. 7. 2006 18:37
Bratislava/Brno - Vytrhaná sedadla, škody za miliony, bitky s policií, nadávky Židům a přerušené zápasy. Také taková je fotbalová liga na Slovensku.

V sobotu a neděli na Slovensku řádili rowdies dvou klubů, které mají nejvíce příznivců - Slovanu Bratislava a Spartaku Trnava. A pomohli jim i jejich kolegové z Česka, slovanistickým fanouškům rowdies z Brna, těm trnavských zase příznivci Baníku Ostrava.

"Na Slovensku to žije," píše se na jednom z webů baníkovských fanoušků s odkazem na sobotní výtržnosti rowdies Spartaku Trnava na stadionu v Senci nedaleko Bratislavy. Fanoušci Baníku a Trnavy pravidelně plánují společné výjezdy na zápasy, provozují společný web, k dostání jsou i šály s názvy obou klubů.

Zvěřinec na stadionu

"Fanoušci se bili mezi sebou, s vlastními pořadateli a policisty, házeli kovové palice, vytrhávali sedadla. Pak vtrhli na hřiště a zápas se musel na dvacet minut přerušit. Hotový zvěřinec," napsal o řádění fanoušků Trnavy nejčtenější slovenský deník Nový Čas.

I v novém fotbalovém ročníku tak pokračuje česko-slovenská vzájemná pomoc fotbalových chuligánů, která už minulý rok přinesla jednu z největších bitev fotbalových fanoušků za poslední dobu na obou stranách hranice. Při bitce v Bratislavě policie zadržela na sto padesát fanoušků Brna, Ostravy, Slovanu Bratislava a Trnavy.

Rowdies z Moravy téměř pravidelně míří na zápasy na Slovensko, fanoušci z Trnavy a Bratislavy zase přijíždějí především na zápasy na Moravě. "Ve větších skupinách jezdí třeba na zápasy Brna nebo Ostravy ve Zlíně nebo Uherském Hradišti, jde o ty nejradikálnější skupiny," uvedl jeden z policistů, který se rowdies zabývá.

"Z Brna na pomoc bratrům ze Slovanu vyjíždí pětadvacetičlenná skupina hooligans. Cíl je jasný, dopomoci belasím (příznivci Slovanu) chuligánům k jedničce na slovenské scéně," popisují jeden z výjezdů na Slovensko členové obávané brněnské skupiny Johny Kentus Gang, kteří označují vztahy ze slovenskými rowdies za vynikající.

Polská "družba"

Nejde o jediné spojení fotbalových výtržníků ve střední Evropě. "Družba" je i mezi českými a polskými fanoušky, v současné době asi nejobávanějšími výtržníky v Evropě. Polští rowdies z Katovic jezdí na zápasy Baníku, nejde ale o jedinou vzájemnou výpomoc. Vztahy s polskými fanoušky udržují také v Liberci nebo radikální fans Slavie a Bohemians Praha.

Slovenští a polští fanoušci se tak například minulý rok zapojili do hromadné rvačky v Náchodě, kde Bohemians 1905 hrálo jeden ze zápasů třetí ligy. Rozhodčí nakonec zápas kvůli výtržnostem museli ukončit.

Právě polské stadiony jsou nyní označovány kvůli řádění fanoušků za nejméně bezpečné v Evropě. V uplynulých šesti letech na stadionech umírá ročně jedna osoba.

Foto: čt24

Různé recepty na výtržníky

Po posledním ligovém kole tak například osmitisícový dav po návratu ze zápasu mistrovské Legie Varšava ničil ve městě vše, co mu stálo v cestě - desítky autobusů a tramvají, restaurace, obchody, dlažbu i výkladní skříně. Zraněno bylo padesát policistů.

Každá země zatím řeší problém s fotbalovými výtržníky samostatně. Polští politici už pohrozili, že pokud budou výtržnosti pokračovat, budou zavřeny fotbalové stadiony až do konce roku. Připravuje se navíc zákon o soudech, které by do dvaceti čtyř hodin měly právě případy fotbalového výtržnictví trestat.

V Česku poslanci schválili novelu trestního zákona, která umožní soudcům, aby agresivním fotbalovým příznivcům mohli udělit třeba i doživotní zákaz navštěvovat jakákoliv utkání. A ty nejhorší čeká až dvouleté vězení. V případě, že fanoušek bude členem organizované skupiny, bude trest ještě o rok delší. Norma čeká na podpis prezidenta Václava Klause.

Na Slovensku zatím speciální zákon umožňují trestání fotbalových násilníků nemají, nyní se bude rozhodovat pouze o tom, zda budou potrestány kluby, jejíž fanoušci o víkendu řádili.

 

Právě se děje

Další zprávy