Polsko znovu zkouší zavést trest smrti

Lenka Málková
22. 8. 2006 11:20
Varšava - Prezident neuspěl, zkusíme to my, řekla si vládní Liga polských rodin. V Sejmu předloží návrh na zavedení trestu smrti. Uvnitř: ANKETA
Předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński a jeho dvojče, polský prezident Lech ze stejné strany
Předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński a jeho dvojče, polský prezident Lech ze stejné strany | Foto: Reuters

Infobox

Čím žije Polsko, nové

PŘEČTĚTĚ SI:

Před měsícem přišel s podobným návrhem polský prezident Lech Kaczyński. Evropská unie se však tehdy jasně postavila proti znovuzavedení trestu smrti.

"Trest smrti není slučitelný s evropskými hodnotami," prohlásil mluvčí Evropské komise Steffan de Rynck.

Tentokrát jen pro pedofily

Na dnešní schůzi dolní komory se tak ultrakonzervativní Liga polských rodin pokusí navrhnout pozměněnou novelu trestního zákona, která počítá se zavedením trestu smrti pouze pro pedofilní vrahy.

"Chceme po celé Evropě posbírat půl milionu hlasů na podporu petice, která požaduje znovuzavedení trestu smrti pro pedofilní vrahy," prohlásil viceprezident LPR Wojciech Wierzejski.

Přestože prezident Kaczyński považuje trest smrti za vraždy za ospravedlnitelný, návrh vládních poslanců příliš šancí na úspěch nemá. Již před měsícem se totiž Polsko přesvědčilo, že podobné kroky Evropa tolerovat nehodlá.

"Vytvoření zóny bez trestu smrti je jedním z největších úspěchů naší organizace. Debaty o jeho znovuzavedení jsou přímým útokem na naše základní hodnoty," nechal se slyšet prezident parlamentního shromáždění Rady Evropy Rene van der Linden.

Před vstupem do Evropské unie přitom muselo Polsko, stejně jako většina evropských zemí, podepsat Evropskou konvenci lidských práv, která trest smrti odmítá.

Evropský primát, co se zákazu trestu smrti týká, drží San Marino, které ho zrušilo již v roce 1865, Řecko naopak změnilo svůj trestní zákoník až v roce 2004. Například v Bělorusku nebo Rusku je trest smrti oficiálně stále možné udělit.

Polsko oficiálně zrušilo trest smrti v roce 1997. Od roku 1988 však nebyl nikdo v zemi našich severních sousedů popraven.

Polsko? EU kroutí hlavou

Nový polský prezident a polská vláda jsou v Bruselu přijímáni se smíšenými pocity také kvůli faktu, že členem vládní koalice je právě ultrakonzervativní Liga polských rodin. V jejím stranickém plánu kromě zavedení trestu smrti nechybí ani vystoupení Polska z Evropské unie.

Kaczyńského konzervativní strana Právo a spravedlnost vyhrála loňské parlametní volby sliby, že tvrdě zakročí proti korupci a zločinu.

Při prosazování katolických hodnot se však oba bratři střetli s Evropskou unií ohledně práv žen, homosexuálů nebo zákazu potratů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy