"Něžný obr" dojal Ameriku. George Floyd nijak nevyčníval, přesto je z něj symbol změn

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 9. 6. 2020 9:31
V úterý se v USA uskuteční pohřeb George Floyda, šestačtyřicetiletého černocha, který zemřel při policejním zákroku. Přestože se bývalý řidič kamionu za svého života nijak neproslavil, jeho smrt zasáhla lidi po celém světě. George Floyd se stal novodobým symbolem hnutí proti rasismu a policejnímu násilí na černošském obyvatelstvu. Případů, jako byl ten jeho, je však víc.
George Floyd zemřel v Minneapolisu. Graffiti s jeho portrétem se ale objevilo třeba i v Kalifornii.
George Floyd zemřel v Minneapolisu. Graffiti s jeho portrétem se ale objevilo třeba i v Kalifornii. | Foto: Reuters

Floyd nevedl nijak výjimečný život. Na střední škole byl podle přátel a příbuzných talentovaným sportovcem, žádná závratná kariéra ho ale nečekala. Pracoval pro bezpečnostní agenturu nebo řídil kamion, v minulosti se dokonce dostal do vězení kvůli ozbrojenému vloupání. Několikrát byl zatčen policií.

Měl několik dětí, mezi nimi šestiletou dceru, s jejíž matkou se ale rozešel.

Policejní pitva ukázala, že před smrtí užil drogy. V krvi mu kromě zbytků THC a metamfetaminu našli i fentanyl, velmi silný a v posledních letech v USA oblíbený syntetický opioid, který stojí za opiátovou epidemií v zemi a jímž se předávkoval například i slavný zpěvák a rodák z Minneapolisu Prince.

Floydovi přátelé mu přezdívali Něžný obr. Vyrůstal a dlouho žil v Houstonu, kde se koná i jeho pohřeb. Do Minneapolisu se přestěhoval proto, že chtěl po propuštění z vězení začít nový život.

Neozbrojený "Něžný obr" zemřel na srdeční zástavu před dvěma týdny kvůli tomu, že mu policista při zatýkání klečel téměř devět minut na krku.

"Nemůžu dýchat," byla zřejmě poslední slova George Floyda. Už dva týdny se objevují na transparentech tisíců lidí, kteří napříč Spojenými státy protestují proti rasismu a policejnímu násilí na černošském obyvatelstvu.

Tahle věta ale funguje jako heslo podobných demonstrací už několik let. Stejná slova totiž před svou smrtí v roce 2014 pronesl i Eric Garner, černoch, který stejně jako George Floyd zemřel při policejním zásahu.

Policista ho zardousil poté, co se Garner bránil zatčení. Povalil ho na zem a držel pod krkem, ačkoliv Garner opakoval, že nemůže dýchat. Zemřel dřív, než přijela sanitka. K celému incidentu došlo proto, že policie podezřívala Garnera, že prodává cigarety po jedné z balení bez kolku.

Floydova smrt přináší změny

Zatímco jméno Erica Garnera si minimálně mimo Spojené státy vybaví málokdo, všechno nasvědčuje tomu, že George Floyd se do historie zapíše výrazněji.

Den před Floydovým pohřbem začal soud s policistou Derekem Chauvinem, jenž je obviněn z vraždy, a jeho třemi kolegy, kteří čelí obvinění z napomáhání k vraždě. Jde o úplně první případ ve státě Minnesota, kdy bílý policista čelí trestnímu stíhání kvůli smrti černocha. I tato čtveřice byla nejprve postavena mimo službu, až po několika prvních dnech protestů byla obžalována.

Před pár dny rada města Minneapolis, kde k celému incidentu došlo, dokonce odhlasovala předběžnou dohodu, která zakáže místní policii využívat škrticí chvaty jako donucovací prostředek.

Minneapolis se navíc chystá úplně zrušit městskou policii a nahradit ji zcela novým systémem, zaměřeným hlavně na prevenci kriminality. Část rozpočtu rozpuštěného policejního sboru město investuje do programů pro mládež, na protidrogovou léčbu a služby pro psychicky nemocné.

12 životů za posledních šest let

Podobných případů, kdy se černoch stal obětí nepřiměřené policejní síly, se v posledních letech stalo hned několik. V roce 2013 vzniklo hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží), které na policejní násilí vůči černochům poukazuje a snaží se prosadit, aby byli policisté za své činy spravedlivě potrestáni.

Jeden z mediálně nejznámějších případů se stal před osmi lety, kdy člen floridské domobrany George Zimmerman zastřelil neozbrojeného sedmnáctiletého Trayvona Martina. Zimmermana policie po několikahodinovém výslechu propustila. Po obrovském tlaku a vlně nepokojů ho ale nakonec po několika měsících obvinila z vraždy. Soud však rozhodl, že je nevinný.

V roce 2015 zastřelil bílý policista v Jižní Karolíně neozbrojeného padesátiletého černocha Waltera Scotta poté, co zastavil jeho vůz kvůli rozbitému světlu. Scott utíkal, policista ho nejprve zastavil paralyzérem, pak ale na muže několikrát vystřelil.

Celou událost natočil na video kolemjdoucí. Policista byl obviněn z vraždy.

Další známý případ je zastřelení osmnáctiletého Michaela Browna v St. Louis v Missouri nebo patnáctiletého Jordana Edwardse v Texasu. Americký zpravodajský server ABC News připomíná příběhy 12 Afroameričanů, kteří za posledních šest let přišli o život při nepřiměřeném policejním zásahu a jejichž smrt vyvolala protesty. Žádný z nich ale netrval tak dlouho a nedosáhl takových rozměrů nebo tak velkého ohlasu v zahraničí. 

Vzpomínková pietní akce na památku George Floyda se v Minneapolisu konala minulý čtvrtek. Kromě rodiny a desítek návštěvníků se jí zúčastnil i Martin Luther King III., vnuk známého kazatele a bojovníka za práva černochů. Před aulou, kde se pietní akce konala, se shromáždili lidé, kteří za Floyda drželi chvíli ticha. Trvala přesně osm minut a 46 vteřin. Stejně dlouho mu těsně před smrtí klečel na krku policista, jenž ho zabil.

 

Právě se děje

Další zprávy