Gambari mluví v Barmě do zdi, Praha volá o pomoc

Pavel Vondra
7. 11. 2007 2:30
Barmská junta návrhy zvláštního zmocněnce OSN ignoruje
Ibrahim Gambari a designovaný vládní zmocněnec pro jednání s opozicí Aung Kyi během schůzky v hlavním městě Naypyidaw
Ibrahim Gambari a designovaný vládní zmocněnec pro jednání s opozicí Aung Kyi během schůzky v hlavním městě Naypyidaw | Foto: Reuters

Rangún/New York/Praha Od minulé návštěvy zvláštního zmocněnce OSN Ibrahima Gambariho v Barmě uplynul už měsíc, ale situace v této zemi, kde vojenský režim v září potlačil největší prodemokratické protesty od roku 1988, se nepohnula vpřed ani o píď.

Důkazem toho je dosavadní průběh nynější Gambariho návštěvy, která začala v sobotu a která má dnes pokračovat jeho rozhovory s představiteli junty i schůzkou s vězněnou vůdkyní opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) Aun Schan Su Ťij.

ČTĚTE VÍCE: Svobodu pro Su Ťij, volají aktivisté ve 12 městech

Veškeré snahy přimět generály k neprodlenému zahájení dialogu s opozicí vyznívají naprázdno a Gambariho přímý nadřízený, generální tajemník OSN Pan Ki-mun, už dal najevo, že jej toto přešlapování na místě zneklidňuje.

Junta: Vnějšímu nátlaku neustoupíme

Jak informuje agentura Reuters, barmský ministr informací Kyaw Hsan v úterý odmítl Gambariho návrh ke svolání třístranných rozhovorů, kterých by se kromě něj a zástupců junty účastnila i šéfka NLD, jako předčasný. Zároveň varoval, že další zpřísňování sankcí věci pouze zhorší.

Generál Than Shwe, vůdce barmské junty
Generál Than Shwe, vůdce barmské junty | Foto: Reuters

"Myanmar (oficiální, opozicí neuznávaný název země pozn. red.) vnějšímu nátlaku neustoupí. Nikdy nedopustíme, aby jakékoli cizí vměšování ohrožovalo suverenitu naší země," citovala státní televize MRTV ministra informací během schůzky s Gambarim v hlavním městě Naypyidaw.

Kancelář OSN v Rangúnu se ve svém prohlášení omezila na konstatování, že zvláštní zmocněnec vedl s vysokými představiteli junty "velmi upřímná a obsáhlá jednání".

Apeloval na ně, aby neprodleně zahájili dialog s opozicí, který je "nedílnou součástí jakéhokoli procesu národního usmíření stejně jako úplné osvobození Aun Schan Su Ťij a všech politických vězňů v zemi".

OSN: Gambari zůstane, dokud to bude nutné

"Zneklidňuje mě, že stále nedošlo k žádnému posunu. Zatím se (Gambari) nemohl sejít ani s (vůdcem junty) generálem Than Shwe," postěžoval si generální tajemník OSN Pan Ki-mun v newyorském sídle Spojených národů novinářům.

Ibrahim Gambari
Ibrahim Gambari | Foto: Devra Berkowitz/UN

Emisar OSN odletěl do Rangún na sklonku minulého týdne s úkolem pokusit se dosáhnout naplnění cíle, kterým je jednak zahájení přímého jednání junty s Aun Schan Su Ťij, jež 12 z posledních 19 let strávila za mřížemi nebo v domácím vězení, dále propuštění všech osob zadržených v souvislosti s nedávnou vlnou protivládních protestů a spolu s tím i přijetí opatření směřujících k obnově demokracie v zemi, ovládané od roku 1962 armádou.

Podle OSN zůstane Gambari v Barmě tak dlouho, dokud to bude ke splnění jeho mise nutné. Roli mu ale poněkud zkomplikoval konflikt mezi juntou a zástupcem OSN v Barmě Charlesem Petriem, jemuž úřady minulý týden oznámily, ať si sbalí. Rozhněvala je totiž jeho kritická slova o ekonomické krizi v zemi.

Co udělá ASEAN?

Koncem týdne by navíc do Barmy měl přijet na čtyřdenní návštěvu zmocněnec OSN pro lidská práva Sergio Pinheiro, jemuž tamní úřady poslední čtyři roky odmítaly vydat víza.

Barma je členem ASEANu od roku 1997
Barma je členem ASEANu od roku 1997 | Foto: Aktuálně.cz

Jeho návštěva bude těsně předcházet summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Singapuru, kde by měl poslední vývoj v Barmě (ta je členem od roku 1997) figurovat jako jeden z hlavních bodů jednání.

ASEAN má z Barmy těžkou hlavu mimo jiné i proto, že se letos po 40 letech existence rozhodl učinit rozhodný krok směrem k větší integraci a chystá se už na své singapurské schůzce zahájit proces schvalování společné charty, jež by tomuto společenství dala závaznější pravidla.

Z dosavadních jednání vyplynulo, že charta by měla ošetřit i oblast dodržování lidských práv, tradiční Achillovu patu sdružení, které dlouhá léta ctilo zásadu nevměšování se do vnitřních záležitostí jednotlivých členských zemí.

"Já a mí kolegové budeme podporovat, aby barmskému režimu hrozilo vyloučení z ASEANu, pokud se tamní situace v dohledné době nezlepší," prohlásil v úterý v Praze člen Meziparlamentní skupiny ASEANu pro Myanmar (AIPMC) Charles Chong ze Singapuru.

Praha volá o pomoc (Barmě)

Chong byl jedním z účastníků semináře, který proběhl na půdě Poslanecké sněmovny českého parlamentu v rámci Barmských projektů společnosti Člověk v tísni.

Kromě něj se jej zúčastnila skupina českých poslanců, jejich kolegové z Estonska a Slovenska, zahraniční diplomaté akreditovaní v Praze a také řada představitelů barmské exilové opozice.

Předseda barmské exilové vlády Sein Win, který žije v USA, v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyjádřil přání, aby OSN napříště stanovila vojenskému režimu jasné časové lhůty, v ideálním případě závaznou rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Úterní seminář o Barmě v českém parlamentu
Úterní seminář o Barmě v českém parlamentu | Foto: Pavel Vondra

"Armáda je proslulá svou zdržovací taktikou, proto je třeba jí stanovit jasný časový harmonogram. A také ji přimět, aby bezpodmínečně přistoupila na zprostředkovatelskou roli OSN," uvedl Sein Win, podle něhož by měl Gambari v Barmě působit jako stálý zplnomocněný vyslanec, nikoli jen jednou za čas přijet na návštěvu, protože to podle něj dosavadní taktice junty nahrává.

Evropští zákonodárci, kteří se jednodenního semináře zúčastnili, na závěr přijali společné prohlášení, v němž vyzývají členy parlamentů evropských zemí, aby po vzoru AIPMC založili Parlamentní skupinu v Evropské unii pro demokracii v Barmě, jejímž prostřednictvím by mohli společně usilovat o prosazení demokratických změn v této asijské zemi. 

Za jeden z konkrétních splnitelných cílů si stanovili získání podpory všech zemí EU pro závaznou rezoluci Rady bezpečnosti OSN k Barmě.

Prohlášení podepsali i tři členové českého kabinetu - vicepremiéři Martin Bursík a Alexandr Vondra a ministr Cyril Svoboda.

 

Právě se děje

Další zprávy