Navigaci GPS vyrostla konkurence. Evropský Galileo najde ztraceného člověka až osmnáctkrát rychleji

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
15. 12. 2016 10:07
Ve čtvrtek začíná fungovat evropský navigační systém Galileo. Projekt, který se budoval sedmnáct let, má představovat civilní obdobu navigačních systémů americké GPS a ruského GLONASS. Díky Galileu bude pro řidiče snadnější chytit signál v tunelu a pro záchranáře zase nalézt člověka v moři. Za budování a přípravu systému zodpovídá Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém, jejíž administrativní sídlo je v Praze. Výstavbu systému zajišťují státy EU prostřednictvím Evropské vesmírné agentury (ESA) a dalších institucí.
Jedna z družic navigačního systému Galileo.
Jedna z družic navigačního systému Galileo. | Foto: ESA

Brusel – Nový evropský navigační systém Galileo slibuje, že bude výkonnější než americká GPS i ruský GLONASS. Od čtvrtka, kdy začínají fungovat jeho první služby, se to pokusí dokázat.

"Mít navigační systém částečně nezávislý na tom americkém, který kontroluje armáda, je dobrá věc," uvedl pro agenturu AFP George Abbey z oddělení věnujícího se vesmíru na texaské Rice University.

Podle něj by byl systém zvlášť užitečný, pokud by došlo k nějakému konfliktu nebo neshodám, kvůli kterým by Spojené státy musely GPS omezit.

Galileo vznikal sedmnáct let. Za jeho budování a přípravu zodpovídá Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém, jejíž administrativní sídlo je v Praze. Jeho výstavbu zajišťují státy EU prostřednictvím Evropské vesmírné agentury (ESA) a dalších institucí.

Galileo se může chlubit tím, že zachytí informace s přesností na jeden metr. Navíc by měl dosáhnout i tam, kde to dnes není možné – například dovnitř tunelů. Větší přesnost si Galileo může dovolit díky atomovým hodinám, které nahradí dosud užívané rubidiové hodiny.

Evropský autonomní globální družicový polohový systém Galileo sice slibuje mnohem větší výkonnost než americká a ruská navigace, přesto bude k fungování využívat i satelitů této konkurence. V současnosti má totiž ve vesmíru jen 18 vlastních družic, časem mu ale přibude několik dalších.

Důkladnější lokalizace

Další stěžejní dovedností nového systému je schopnost lokalizovat osoby ztracené v moři nebo v horách mnohem rychleji a přesněji než doposud. Co zatím trvalo tři hodiny, bude s Galileem zkrácené na pouze desetiminutové vyhledávání, a to s přesností na pět kilometrů (původně byla oblast dvojnásobná).

Projekt vyšel v přepočtu na 270 miliard korun. Provozní náklady by se pak ročně měly vyšplhat na 800 milionů eur.

Systém je pojmenován po italském astronomovi Galileu Galileiovi, dostal zelenou už v roce 1999 a měl původně fungovat od roku 2008. Zejména kvůli technickým a rozpočtovým problémům se ale jeho zprovoznění protáhlo o několik let.

Některým mobilním zařízením zřejmě postačí aktualizace softwaru, aby mohla nový technický výdobytek používat. Podle Evropské komise ale už některé společnosti vyrábějí chytré telefony fungující na čipech, které budou kompatibilní se systémem.

Evropská komise i ESA doufají, že projekt se naplno rozjede v roce 2020, a to s celkem třiceti satelity.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

Další zprávy