Galileo bude mít centrum v Belgii. Psal jsem do Bruselu, ale nepomohlo to, povzdychl si Zeman

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 7. 12. 2015 12:25
Logistické centrum evropského satelitního systému Galileo bude sídlit v Belgii. O místo se ucházela i Česká republika, ta ale přijde nakonec zkrátka. "Podpořil jsem dopisem evropské komisařce Ústecký kraj ve věci odloučeného pracoviště Galilea. Stejný dopis ale napsal belgický král, a jak jsem se dnes dozvěděl, prohrál jsem s ním," uvedl prezident Miloš Zeman při své návštěvě v Ústeckém kraji. Česká republika byla spolu s Belgií mezi posledními dvěma uchazeči. Uvažovalo se o logistickém parku Nupharo ve Žďárku na Ústecku.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaČeská republika prohrála souboj s Belgií o umístění logistického centra evropského satelitního systému Galileo. Na návštěvě Ústeckého kraje to řekl prezident Miloš Zeman.

"Podpořil jsem dopisem evropské komisařce Ústecký kraj ve věci odloučeného pracoviště Galilea. Stejný dopis ale napsal belgický král, a jak jsem se dnes dozvěděl, prohrál jsem s ním," uvedl prezident.

Česká republika byla spolu s Belgií mezi posledními dvěma uchazeči o umístění logistického centra evropského satelitního systému Galileo. Uvažovalo se o logistickém parku Nupharo ve Žďárku na Ústecku.

Logistické centrum má jako jediné v Evropě skladovat náhradní díly pro infrastrukturu Galilea, včetně částí družic, pozemních antén a dalších IT komponent. V centru se bude odehrávat také základní montáž. Umístění centra v Ústeckém kraji by podle odhadů přineslo asi 50 nových pracovních míst a další navazující pracovní příležitosti.

Administrativní část evropského navigačního systému Galileo (GSA) sídlí od roku 2012 v Praze. Nynějším hlavním úkolem centrály GSA je koordinace vzniku programu Galileo. Do budoucna by pražská centrála GSA měla mít i dohled nad programem Copernicus, který se zaměřuje na satelitní snímkování Země pro účely ochrany životního prostředí nebo řešení přírodních katastrof.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy