reklama
 
 

Galileo bude mít centrum v Belgii. Psal jsem do Bruselu, ale nepomohlo to, povzdychl si Zeman

Aktualizováno 7. 12. 2015 12:25
Logistické centrum evropského satelitního systému Galileo bude sídlit v Belgii. O místo se ucházela i Česká republika, ta ale přijde nakonec zkrátka. "Podpořil jsem dopisem evropské komisařce Ústecký kraj ve věci odloučeného pracoviště Galilea. Stejný dopis ale napsal belgický král, a jak jsem se dnes dozvěděl, prohrál jsem s ním," uvedl prezident Miloš Zeman při své návštěvě v Ústeckém kraji. Česká republika byla spolu s Belgií mezi posledními dvěma uchazeči. Uvažovalo se o logistickém parku Nupharo ve Žďárku na Ústecku.

PrahaČeská republika prohrála souboj s Belgií o umístění logistického centra evropského satelitního systému Galileo. Na návštěvě Ústeckého kraje to řekl prezident Miloš Zeman.

"Podpořil jsem dopisem evropské komisařce Ústecký kraj ve věci odloučeného pracoviště Galilea. Stejný dopis ale napsal belgický král, a jak jsem se dnes dozvěděl, prohrál jsem s ním," uvedl prezident.

Česká republika byla spolu s Belgií mezi posledními dvěma uchazeči o umístění logistického centra evropského satelitního systému Galileo. Uvažovalo se o logistickém parku Nupharo ve Žďárku na Ústecku.

Logistické centrum má jako jediné v Evropě skladovat náhradní díly pro infrastrukturu Galilea, včetně částí družic, pozemních antén a dalších IT komponent. V centru se bude odehrávat také základní montáž. Umístění centra v Ústeckém kraji by podle odhadů přineslo asi 50 nových pracovních míst a další navazující pracovní příležitosti.

Administrativní část evropského navigačního systému Galileo (GSA) sídlí od roku 2012 v Praze. Nynějším hlavním úkolem centrály GSA je koordinace vzniku programu Galileo. Do budoucna by pražská centrála GSA měla mít i dohled nad programem Copernicus, který se zaměřuje na satelitní snímkování Země pro účely ochrany životního prostředí nebo řešení přírodních katastrof.

autor: Lucie Stuchlíková | 7. 12. 2015 11:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama