Problémy Rusů neberou konce. Přišli o další kosmickou raketu

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2015 17:20
Nákladní raketa Proton-M havarovala pár minut po startu, podle kosmické agentury Roskosmos shořela v atmosféře.
Ruská raketa Proton-M havarovala pár minut po startu z kosmodromu Bajkonur.
Ruská raketa Proton-M havarovala pár minut po startu z kosmodromu Bajkonur. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský vesmírný program utrpěl v krátké době druhou významnou ztrátu.

Jen týden poté, co v atmosféře shořel nefunkční Progress M-27M, totiž krátce po startu z kazašského kosmodromu Bajkonur havarovala nákladní raketa Proton-M, která měla na orbitu vynést mexickou spojovací družicí.

S odvoláním na kosmickou agenturu Roskosmos o tom informovala ruská média, podle nichž úlomky dopadly v okolí sibiřského města Čita, kde údajně mohly způsobit lesní požár.

Panovaly rovněž obavy ze zamoření přírody silně toxickým palivem, avšak Roskosmos ujistil, že raketa téměř úplně shořela v atmosféře a že dopad žádných trosek zaznamenán nebyl.

"Nestandardní situace"

Raketa odstartovala v 07:47 SELČ a zhruba o devět minut později došlo podle agentury TASS k nestandardní situaci. Stalo se tak asi minutu před oddělením třetího stupně rakety od části s mexickou družicí MexSat-1.

"Došlo k nestandardní situaci, reportáž skončila," uvedl na stránce Roskosmosu komentátor letu. Podle agentury Interfax se ve 498. vteřině letu nouzově vypnul motor třetího stupně.

Předchozí start rakety Proton-M se odehrál 19. března a raketa vynesla na oběžnou dráhu ruskou spojovací družici. V květnu 2014 Proton-M s družicí stejného typu shořel v atmosféře. V roce 2013 selhala krátce po startu raketa s třemi družicemi ruského navigačního systému Glonass. Po tomto nezdaru následovaly kádrové změny v kosmickém odvětví.

Minulý měsíc závada nosné rakety Sojuz zavinila zkázu kosmické nákladní lodi Progress, která měla dopravit nové zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). A jen několik hodin před zkázou rakety s mexickou družicí nedokázala ruská nákladní loď Progress M-26M, zakotvená u ISS, zažehnout své motory, aby upravila dráhu orbitální stanice.

Lety do vesmíru byly pozastaveny po dobu vyšetřování

Mexickou družici o váze 5,4 tuny vyrobila americká firma Boeing. Měla sloužit potřebám národní bezpečnosti i civilním a humanitárním programům. Na oběžné dráze měla setrvat 15 let.

Další lety raket Proton byly pozastaveny do vyšetření příčin sobotní havárie, což podle agentury Interfax může trvat několik týdnů až měsíců. Start rakety s britskou družicí, plánovaný na počátek června, bude odložen.

Proton původně postavili sovětští konstruktéři v 60. letech minulého století jako mezikontinentální balistickou raketu, mířící jadernými hlavicemi na Spojené státy coby úhlavního nepřítele za studené války. Komerční lety těchto těžkých nosných raket s družicemi do vesmíru nyní obstarává rusko-americká společnost.

 

Právě se děje

Další zprávy