G20: Peníze dál potečou. Brown je chce získat superdaní

Zdeněk John
7. 11. 2009 16:52
Ministři zemí G20 se ve Skotsku radili, jak předejít dalšímu finančnímu kolapsu
Gordon Brown mluví před britskými sestrami
Gordon Brown mluví před britskými sestrami | Foto: Reuters

* Představitelé zemí G20 se dohodli, že budou pokračovat ve finanční podpoře svých ekonomik * Stimuly skončí, až odezní krize * Brown překvapil novým návrhem na zdanění bank

St. Andrews - Finanční představitelé dvaceti nejbohatších zemí světa se dohodli ve Skotsku, že vládní podpory ekonomik neskončí, dokud neodezní úplně příznaky světové ekonomické krize.

Pumpování peněz - pro jedny jediná záchrana, pro řadu ekonomických analytiků zdroj příští katastrofy v podobě hyperinflace -tedy potrvá dál.

G20 si dokonce vyslechla návrh, kde vzít peníze na hašení finančních požárů, jaký minulý rok zažehl největší krizi od 30. let minulého století. Britský premiér Gordon Brown přišel s novým nápadem, jak postupovat proti opakování takové bezprecedentní finanční krize.

Brown chce, aby byla zavedena zvláštní superdaň na finanční trasakce. Tak by od bank, hypotečních ústavů, makléřů a dalších obchodníků na finančních trzích získal obrovský balík peněz, který by sloužil pro opatření na pomoc tomuto sektoru.

"Nemůže být pro nás přijatelné, aby výhody v bankovním sektoru sklízelo několik jednotlivců, ale náklady na neúspěch jsme platili všichni," uvedl Brown.

Není sporu o tom, že peníze jsou potřeba. Brownovi poskytl nejlepší možný argument výsledek dvou hypotečních bank, které ve Spojených státech stály na počátku světového finančního kolapsu.

Freddie Mac i Fannie Mae, které už jednou dostaly zachraňující výživu v podobě miliard dolarů, potřebují další pomoc.

Banka Freddie Mac patří ve Spojených státech mezi největší poskytovatele hypotečních úvěrů. Společně s agenturou Fannie Mae vlastní skoro polovinu hypoték, které byly na území Spojených států uzavřeny. Americká vláda, která hypoteční ústav vloni převzala, do něj už vložila bezmála 61 miliard dolarů.

Browna podporuje MMF

Podrobnosti Brownova záchranného plánu v podobě nové daně dosud nejsou známy, ale i Mezinárodní měnový fond uznává, že další zdroje budou potřeba.

MMF varoval skupinu G20 před jejím zasedáním ve Skotsku před příliš rychlým ukončováním mimořádných opatření na podporu ekonomického růstu. Fond v dokumentu pro víkendové zasedání rovněž poukázal na křehkost hospodářského oživení, které podle něj do značné míry závisí na podpoře ze strany vlád a centrálních bank.

"Jedním z klíčových ponaučení ze zkušeností s podobnými krizemi je, že příliš brzké stažení stimulačních opatření může být velmi nákladné, zejména pokud finanční systém zůstává zranitelný a náchylný k nepříznivým šokům," píše se v dokumentu.

Ve Spojených státech letos zkrachovalo již 120 bank. Regulátoři v pátek uzavřeli společnost United Commercial Bank a další čtyři menší banky. Také v Evropě neskončily špatné časy. Evropská komise před pár dny varovala, že největší evropské banky budou muset ještě odepsat 400, ale dost možná i 800 milionů eur.

 

Právě se děje

Další zprávy