Funkční malarická vakcína je na světě. Probíhají testy

Roman Gazdík
15. 11. 2009 18:11
Jedna z největších hrozeb lidstva může být brzy částečně zkrocena

Nairobi - Malárie je jednou z největších světových metel. Každý rok zabije jeden až tři miliony lidí. Proti nemoci přitom dosud neexistuje schválená vakcína. To by se však mohlo brzy změnit.

V sedmi afrických zemích začaly poprvé v historii třetí fáze klinických zkoušek na očkování proti této nemoci způsobované prvokem plasmodium alias zimnička. Informace byla zveřejněna minulý týden při příležitosti mezinárodní konference o malárii v Nairobi.

Zkoušky budou probíhat na celkem 16 000 dětech v sedmi afrických zemích. Pět tisíc dětí se už Iniciativě za očkování proti malárii (MVI) podařilo zajistit. MVI je financována Nadací Billa a Melindy Gatesových a farmaceutickou společností GlaxoSmithKline.

Vakcína Mosquirix (alias RTS,S) je první v historii, která prochází finálními testy. Ty mají na velkém vzorku pacientů zjistit, zda nebude mít lék vedlejší účinky. V předchozí druhé fázi měla vakcína poloviční úspěšnost. Pokud půjde vše podle plánu, mohla by být lidem k dispozici v průběhu čtyř až pěti let.

Nejde však o jediný úspěch v boji proti malárii. Podle serveru TROPIKA zabývajícího se tropickými nemocemi se připravují také testy jiné vakcíny, která by zabíjela parazita přímo v těle komára - ještě předtím, než by se zimnička dostala do lidského těla.

Foto: who.int

Vývoj parazita je totiž poměrně komplikovaný a probíhá jak v komárovi, tak v nakažené osobě či zvířeti. Komár do sebe nejprve nasaje krev z nakaženého živočicha a pak se v komárovi zimnička reprodukuje. Společně s komářími slinami se pak při sání z dalšího živočicha dostane z komára ven.

Testovaná vakcína Mosquitrix zabíjí parazita ve fázi, kdy se infikovaný komár začíná živit krví dosud zdravého jedince. Připravovaný další typ očkování (takzvaná "vakcína zabraňující přenosu") by však parazita zabíjel ještě v komárovi. Ten by si totiž společně se zimničkou nasál z nakaženého člověka také protilátky, které prvoka zabijí.

Podle vědců by však byla ideální vakcína fungující v obou případech.

"Achillova pata životního cyklu parazita má dvě jeviště - když se dostává z komára do člověka a když jde z člověka do komára," řekla serveru TropIKA ředitelka předklinických zkoušek MVI Ashley Birkettová.

 

Právě se děje

Další zprávy