Fukušima hlásí další komplikace. Úřady opět evakuují

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 5. 2011 13:24
Pod prvním reaktorem se hromadí radioaktivní voda, třetí reaktor se stále přehřívá
Foto: Reuters

Tokio - Situace v poškozené jaderné elektrárně Fukušima na severovýchodě Japonska zůstává dramatická.

Úsilí techniků elektrárenské společnosti Tepco získat zpět kontrolu nad přehřívajícími se reaktory, jejichž chladicí systémy 11. března vyřadilo ničivé zemětřesení a následná vlna tsunami, zatím kýžené výsledky nepřineslo. Úřady navíc musely rozšířit evakuační zónu.

Pod první reaktorovou budovou byly objeveny asi 3 tisíce tun vysoce kontaminované vody. Takové množství by zaplnilo olympijský plavecký bazén.

Podle expertů to svědčí o tom, že přehřáté palivové tyče po zemětřesení protavily plášť reaktorové místnosti

Podle japonského poslance Gošiho Hosona, který působí jako poradce premiéra Naoto Kana, ale v současné době vyvolává největší obavy třetí reaktor, jenž se stále přehřívá. V nádrži s vyhořelým palivem vzrostla za první květnový týden teplota z 90 na 200 stupňů Celsia. V pondělí ráno už technici naměřili 141 stupňů. Obsluha elektrárny ale netuší, kolik chladicí vody v nádrži zbývá.

Technici navíc musejí i nadále pumpovat vodu do všech čtyř poškozených reaktorových komplexů, protože se stále nepodařilo (a zřejmě jen tak nepodaří) opravit poškozené chladicí systémy. 

Radiace se do okolí elektrárny šíří dál, k čemuž přispívá nepříznivý vítr. Evakuační zóna v okruhu dvaceti kilometrů proto byla rozšířena. Zatím musely své domovy opustit asi čtyři tisíce obyvatel vesnic Kawamata a Lidate-mura, vzdálených více než třicet kilometrů od elektrárny. Podle japonských úřadů mohou v příštích dnech následovat další evakuace. 

Tepco slibuje, že v úterý představí nový plán, jak dostat elektrárnu pod kontrolu. Už teď ale připouští, že úplné odstavení a ochlazení reaktorů bude trvat minimálně do ledna příštího roku. 

Selhal i záložní systém

Poničená Fukušima.
Poničená Fukušima. | Foto: Reuters

Na silné zemětřesení byla fukušimská elektrárna připravena. Nikdo ale nepočítal s tím, že komplex v zápětí zalije mohutná tsunami. Otřesy země vyřadily elektrické chlazení reaktorů a přívalová vlna i záložní dieselový systém. V budovách reaktorů se pak vinou přehřátí jaderného paliva začal hromadit vodík.

Následovaly exploze ve čtyřech reaktorech, jež byly v době zemětřesení v provozu. Do okolí elektrárny se okamžitě začala šířit radiace. Jedná se o nejhorší jadernou havárii od výbuchu Černobylu.

U jádra zůstaneme, ale zavřeli jsme Hamoaku

Poté, co se Japonsko vzpamatovalo z prvotního šoku, začala vláda řešit, jak dál s jadernou energetikou.

Premiér Naoto Kan na začátku minulého týdne prohlásil, že vláda upouští od záměru zvýšit podíl jaderné energetiky na celkovém energetickém mixu ze současných třiceti na padesát procent. Namísto toho chce zvýšit podíl získávání energie z obnovitelných zdrojů.

Japonsko nicméně avizovalo, že se jaderné energetiky nevzdá. Uzavřelo jen elektrárnu Hamaoka v seismicky aktivní oblasti, kde podle odborníků hrozí zemětřesení o síle až osmi stupňů Richterovy škály.  Poslední reaktor byl odstaven v sobotu.

S odškodněním pomůže vláda

Japonská vláda rovněž přislíbila, že Tepcu pomůže odškodnit evakuované obyvatele. Kromě toho, že lidé v okruhu 20 kilometrů od elektrárny museli opustit své domovy, utrpěli vážné škody i zemědělci a průmyslníci. Z oblasti není možné vyvážet žádné zemědělské produkty ani potraviny.

Náklady na odškodnění postižených obyvatel a podnikatelů zatím nikdo přesně nevyčíslil. Podle analytiků ale dosáhnou až 100 miliard dolarů. Tepco, jehož akcie po katastrofě ztratily podstatnou část své hodnoty, musí kromě likvidace škod a odškodného kompenzovat také ztráty, jež vznikly odstavením reaktorů, respektive získáváním elektrické energie odjinud.

 

Právě se děje

Další zprávy