Kolem Fukušimy bude mrtvá zóna, vláda tam zakáže vstup

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
20. 4. 2011 18:37
Evakuovaní obyvatelé se přestěhují do "zeleného města", které se nově postaví
Většina lidí evakuovaných z okruhu do 20 kilometrů od Fukušimy žije v provizovních ubytovacích centrech.
Většina lidí evakuovaných z okruhu do 20 kilometrů od Fukušimy žije v provizovních ubytovacích centrech. | Foto: Reuters

Tokio - Dvacetikilometrový pás kolem jaderné elektrárny Fukušima se změní v mrtvou zónu. Japonská vláda ve středu oznámila, že sem lidem zakáže vstup.

Tokio chystá zákon, kterým zónu prohlásí za "oblast nebezpečí", informovala agentura Kjódó. Chce tak uchránit tamní obyvatelstvo před zdravotními komplikacemi, které by jim mohlo způsobit životu nebezpečné radioaktivní záření.

I když úřady před vstupem do evakuovaných vesnic a měst už několikrát důrazně varovaly, Japonců, kteří se vracejí, je čím dál víc.

Do svých neobydlených domů, odkud je po explozi dvou reaktorů elektrárny vyhnalo vládní nařízení o evakuaci, jezdí pro své osobní věci, cennosti i za dobytkem, který tu byli nuceni zanechat.

V zóně do 30 kilometrů od Fukušimy zůstaly i desítky - hlavně starých a nemocných - lidí. Příbuzní, nouzově ubytovaní v evakuačních centrech, je často jezdí navštěvovat.

Zákaz vstupu má platit i v obcích, které jsou vzdáleny někdy i více než 30 kilometrů od elektrárny.

V deseti až na výjimky vylidněných městech a vesnicích do 20 kilometrů od Fukušimy žilo před ničivým zemětřesením a následnou vlnou tsunami 70 až 80 tisíc lidí.

Své domovy budou Japonci z postižené oblasti zřejmě nuceni opustit natrvalo. Většina z nich teď přežívá v provizorních ubytovnách, kde má každý pro sebe jen pár čtverečních metrů.

Tokio mezitím spřádá plány, co s lidmi bez přístřeší dál. Premiér Naoto Kan například zvažuje, že nechá v provincii Fukušima pro evakuované vybudovat zbrusu nové město.

Ispirovat se chce příkladem z Evropy - modelem ekologického "zahradního města", v němž by našlo domov až 100 tisíc lidí.

Koncept "zahradního města" vymyslel v roce 1898 Brit Ebenezer Howard. Postupně ho od něj převzalo několik evropských zemí. Oblíbený byl zejména v Německu, upozorňuje švýcarský list Tagesanzeiger.

Původním Hoeardovým záměrem bylo vybudovat město, kam by se ze špinavých a přeplněných průmyslových aglomerací ve Velké Británii vystěhovali dělníci. Domy měly být ve vlastnictví jakéhosi společného družstva, stejně jako půda, na nichž stojí.

Každý člen družstva měl mít doživotní právo dům nebo byt v zahradním městě užívat.

Města měla mít také zvláštní architektonickou strukturu - měla být tvořena soustřednými kruhy zástavby, s velkým parkem uprostřed.

Postupem času se ale z původní "socialistické" myšlenky vyvinul jednodušší koncept: obytná zóna s nízkými budovami a velkým množstvím zeleně.

Kterou z variant "zahradního města" upřednostňuje, japonský premiér Kan neupřesnil.

Jisté je ale jedno: s přesunem obyvatelstva do nových měst a vesnic to nebude mít jednoduché. Japonci totiž na svých domech, které často obývaly už generace jejich předků, lpí.

Minulý týden tak například do médií pronikla zpráva, že se v Iitate, 40 kilometrů od elektrárny Fukušima, zabil 104letý muž. K sebevraždě se prý nejstarší obyvatel vesnice odhodlal poté, co se dozvěděl, že ho čeká evakuace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy