Japonsko vypnulo jadernou elektrárnu Hamaoka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 5. 2011 16:01
Elektrárna leží v oblasti, kde hrozí mohutná zemětřesení i přívalové vlny tsunami
Živelná katastrofa zničila jadernou elektrárnu Fukušima
Živelná katastrofa zničila jadernou elektrárnu Fukušima | Foto: Reuters

Tokio - Japonský elektrárenský koncern Chubu Electric Power vypnul poslední reaktor jaderné elektrárny Hamaoka, kterou vyřadil z provozu na žádost vlády z počátku týdne.

Hamaoka leží v oblasti, v níž se dají očekávat mohutná zemětřesení i přívalové vlny tsunami.

Preventivní odstavení si vláda vyžádala po zkušenostech s jadernou elektrárnou Fukušima, kterou přírodní katastrofa poničila 11. března.

Ve Fukušimě se v sobotu ráno zhroutil a poté zemřel jeden z pracovníků. Jeho smrt ale nesouvisí s únikem radioaktivity.

Provozovatel hamaocké elektrárny zahájil postupné vypínání trojice reaktorů v noci na pátek. Během dvou nebo tří let má navíc před komplexem vyrůst ochranný val proti tsunami.

Podle expertů mohou prefekturu Šizuoka, v níž Hamaoka leží, v nejbližších desetiletích zasáhnout až osmistupňová zemětřesení.

Odstavením hamaocké elektrárny reaguje Japonsko na potíže s fukušimskou jadernou elektrárnou, kterou v březnu poškodila po silném zemětřesení přívalová vlna tsunami.

Japonsko má 54 jaderných reaktorů. Po březnové katastrofě v nich byly provedeny důkladné inspekce.

Úmrtí ve Fukušimě

Ve fukušimské elektrárně v sobotu zkolaboval a poté zemřel jeden z pracovníků. Úmrtí řidiče, jenž převážel materiál, však podle provozovatele zařízení nesouvisí se zvýšenou radioaktivitou.

Ve fukušimské elektrárně dnes zkolaboval a poté zemřel jeden z pracovníků. Úmrtí řidiče, jenž převážel materiál, však podle provozovatele zařízení nesouvisí se zvýšenou radioaktivitou.

Na těle zesnulého nebyly zaznamenány nebezpečné dávky ozáření, ujistila v sobotu společnost TEPCO, která fukušimskou elektrárnu provozuje.

Patrná na něm nebyla ani žádná poranění. Jeho spolupracovník řekl, že si muž nestěžoval ani na žádné zdravotní problémy. Muž ve věku mezi 60 a 70 lety podle agentury DPA pravděpodobně zemřel z vyčerpání.

Prohlédněte si fotografie poničené Fukušimy

Technici už přes dva měsíce pracují v životu nebezpečných podmínkách poničené elektrárny až do úmoru, napsala DPA. Muž od pátku pracoval v budově, v níž se skladuje radioaktivitou kontaminovaná voda, která unikla z poškozených reaktorů. 

Nosil však ochranný oděv včetně masky a rukavic, které na sobě měl i v momentě svého zhroucení. Zkolaboval hodinu po zahájení sobotní ranní směny a byl v bezvědomí nejdřív přepraven do sanitární komory a poté do nemocnice v městě Iwaki.

Lékaři však už jen konstatovali smrt. Jde tak o třetí úmrtí ve fukušimské elektrárně od 11. března. Dva inženýři  TEPCO,  hlídkující v elektrárně krátce po zemětřesení, byli nejdříve nezvěstní a později byli nalezeni mrtví.

Krátce po tomto incidentu zasáhly prefekturu Fukušima další poměrně silné otřesy, i když nejsou hlášeny hmotné škody ani zranění.

Podle amerických seismologů dosáhly otřesy 6,2 stupně na Richterově škále, jejich japonští kolegové naměřili 5,7 stupně. Ohnisko zemětřesení se nacházelo v hloubce kolem 30 kilometrů nedaleko pobřeží Fukušimy. 

 

Právě se děje

Další zprávy