Paříž - Francouzští boháči po zvolení nového prezidenta masivně přesouvají svůj majetek do Velké Británie.
"Bohaté nemám rád," prohlásil socialista François Hollande během předvolební kampaně a právě kvůli němu - a hlavně jeho snaze uvalit na příjmy nad jeden milion eur ročně 75procentní daň - jsou londýnské luxusní byty, domy a pozemky novým cílem francouzských horních deseti tisíc.
Potvrzují to londýnští makléři, kteří jsou jako "kanárci v uhelném dole", píše německý týdeník Spiegel.
Londýn je rájem pro bohaté. V roce 2010 - hned po začátku krize v eurozóně - sem začali své peníze přesouvat Řekové, následovali je Španělé a Italové. Věří, že v Británii budou jejich eura ve větším bezpečí.
Na řadě jsou Francouzi
Francouzský příliv odstartoval 28. dubna, kdy Hollande svou slavnou větu pronesl. "Začalo to zvýšeným zájmem Francouzů o naše internetové stránky," řekl Daily Telegraphu Liam Bailey z realitní kanceláře Knight Frank.
S každým novým návalem zahraničních kupců roste zájem o luxusní nemovitosti v ceně do 5 milionů liber. V případě bohatých Francouzů jdou ale na dračku i prestižnější adresy, za které nový majitel zaplatí mezi 5 a 15 miliony.
Realitky tak nabírají francouzsky mluvící makléře, aby čtyřicetiprocentní nárůst zájmu dokázaly zpracovat.
Pojďte k nám!
Vedle stabilního prostředí, absence eura ve státní ekonomice a bohaté nabídky luxusních nemovitostí má Londýn pro zahraniční boháče ještě jednu výhodu. Po rezidentech s cizím pasem nepožaduje daň z příjmů, které se generují mimo Británii.
Francouzský zájem je jasný všem, včetně londýnského starosty Borise Johnsona. Jazykem kontinentálních sousedů mluví perfektně a doufá, že se počet 300 000 Francouzů v britské metropoli do budoucna ještě zvýší. "Jsme globálním hlavním městem finančnictví a jsme nedaleko vašeho zápraží," vzkázal jim v únoru.
V tomto ohledu má pravdu. Cesta z Paříže do Londýna trvá rychlovlakem Eurostar něco málo přes dvě hodiny.