Gender vítězí: Francie má z poloviny ženský kabinet

Radim Klekner Radim Klekner
17. 5. 2012 14:25
Ženy povedou ministerstva spravedlnosti, kultury, životního prostředí či sportu
Do čela důležitého ministerstva spravedlnosti prosadil Hollande Christiane Taubiraovou z Francouzské Guyany.
Do čela důležitého ministerstva spravedlnosti prosadil Hollande Christiane Taubiraovou z Francouzské Guyany. | Foto: Reuters

Paříž - Nový francouzský prezident Francois Hollande splnil slib, který dal před volbami občanům své země. Polovinu vládních postů ve vládě premiéra Jeana-Marka Ayraulta totiž obsadily ženy.

Nejdůležitější ministerstva včetně resortu zahraničí, financí či vnitra sice dostali muži, ani zástupkyně něžného pohlaví ale nevyšly zkrátka. Francie bude mít kupříkladu ministryni spravedlnosti, sociálních věcí, kultury či sportu. Z celkového počtu 34 ministrů a státních tajemníků rezervoval Hollande ženám přesně polovinu vládních křesel.

Ve vládě překvapivě není předsedkyně francouzských socialistů Martine Aubryová, o níž se spekulovalo, že by dokonce mohla kabinet vést.

"Hovořila jsem s Francoisem Hollandem," citovala Aubryovou, zástupkyni levicového křídla strany, agentura Reuters. "Řekl mi, že se rozhodl pro Jeana-Marka Ayraulta. Dohodli jsme se, že za takové konstelace by moje přítomnost ve vládě neměla příliš velkého smyslu."

Hollande chce prosazovat umírněnou politiku, byť v předvolební kampani přišel s některými populistickými návrhy, jako je pětasedmdesátiprocentní zdanění příjmů přesahujících milion eur ročně.

Na personální obsazení kabinetu a prezidentův příslib, že všechna zvýšení vládních výdajů chce kompenzovat škrty a zvýšením některých daní, zareagovaly finanční trhy proto vcelku příznivě. Při středeční aukci francouzských dluhopisů se obligace s pětiletou lhůtou splatnosti prodávaly s rekordně nízkým výnosem 1,72 procenta.

Ženský, etnicky vyvážený, lehce do zelena

Hollande při sestavování nové vlády dbal nejenom na to, aby v ní bylo slíbené padesátiprocentní zastoupení žen. Do kabinetu zařadil také socialisty, kteří mají své kořeny mimo Francii. A i současnou šéfku strany Evropa Ekologie-Zelení, sedmatřicetiletou Cécile Duflotovou, jež bude řídit resort pro bytovou výstavbu a teritoria.

První Hollandova zahraniční cesta vedla přirozeně do Německa.
První Hollandova zahraniční cesta vedla přirozeně do Německa. | Foto: Reuters

Do čela důležitého ministerstva spravedlnosti prosadil Hollande ženu tmavé pleti, Christiane Taubiraovou z Francouzské Guyany, předsedkyni tamní strany Walwari. Mluvčí vlády a ministryní pro práva žen je pětatřicetiletá Najat Vallaud-Belkacemová, která má vedle francouzského také marocké občanství.

Třiapadesátiletá Marisol Tourainová, jež povede agendu sociálních věcí, má chilskou matku. Osmatřicetiletá Aurélie Filippettiová, autorka dvou románů, která se stává ministryní kultury, je dcerou italských rodičů, kteří do Francie přišli za prací a byli aktivní v řadách komunistické strany.

Hollande dbal na pestrost vlády i v dalších ohledech. Valérie Fourneyronová, šéfka ministerstva sportu a mládeže, pochází z rodiny rouenských průmyslníků, hlásící se ke katolicismu.

Jen to premiérovo příjmení

Nikde jinde v Evropě se dnes zastánci genderové politiky neprosadili podobným způsobem jako v zemi galského kohouta. Pouze ve vládě španělského premiéra Josého Luise Zapatera, jejíž mandát skončil předčasnými volbami loni v listopadu, přečíslily ženy muže v poměru devět ku osmi.

Hollande platí za umírněného socialistu, přesto slibuje tvrdé zdanění nejbohatších Francouzů.
Hollande platí za umírněného socialistu, přesto slibuje tvrdé zdanění nejbohatších Francouzů. | Foto: Reuters

Třiadvacetičlenný dánský kabinet sociálnědemokratické premiérky Helle Thorningové-Schmidtové zahrnuje devět žen, desetičlenná islandská vláda vedená socialistkou Jóhannou Sigurdarovou čtyři.

Pro srovnání: v šestnáctičlenné české vládě jsou ženy dvě. Hůře je na tom pouze Řecko s jednou ministryní a Maďarsko, které má ryze mužský kabinet.

"Vláda žen" ve Francii vyvolá uštěpačné poznámky, ne-li kritiku v nejedné zemi, v níž je politika pevně v rukou mužů.

V arabském světě způsobila nepříjemnosti osoba muže, který takový kabinet řídí. Přesněji řečeno - způsobila ji transkripce příjmení premiéra Ayraulta. To se správně vyslovuje "aïro", což v hovorové řeči znamená v některých blízkovýchodních zemích "penis".

Některá média proto začala Ayraultovo příjmení přepisovat jako Aro, případně Haroh.

O tom, zda sedmnáct žen ve francouzské vládě zůstane, rozhodnou definitivně červnové parlamentní volby. Aby danou konstelaci pojistili a zabránili (nepravděpodobnému) vítězství francouzské pravice, chystají se socialisté uzavřít předvolební dohodu se Zelenými, komunisty a Levicovou frontou neúspěšného prezidentského kandidáta Jeana-Luca Mélenchona. 

 

Právě se děje

Další zprávy