Francouzi bojují u hranic s Alžírskem, přišli o vojáka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 2. 2013 12:52
Francouzská operace proti islamistům v Mali si doposud vyžádala dva mrtvé
French soldiers chat and play cards in Niono January 20, 2013. France and West African leaders called on Saturday on other world powers to commit money and logistical support for African armies readying their troops to join French soldiers already battling al Qaeda-linked militants in Mali. REUTERS/Joe Penney (MALI - Tags: CIVIL UNREST POLITICS MILITARY CONFLICT) Published: Led. 20, 2013, 1:34 odp.
French soldiers chat and play cards in Niono January 20, 2013. France and West African leaders called on Saturday on other world powers to commit money and logistical support for African armies readying their troops to join French soldiers already battling al Qaeda-linked militants in Mali. REUTERS/Joe Penney (MALI - Tags: CIVIL UNREST POLITICS MILITARY CONFLICT) Published: Led. 20, 2013, 1:34 odp. | Foto: Reuters

Bamako - Francouzská ofenziva proti islamistům v Mali má druhou oběť.

V úterý přišel o život člen speciálního komanda, které bojuje na severu země u hranice s Alžírskem. Právě tam radikálové po bojích ve vnitrozemí ustoupili.

Prezident François Hollande řekl, že se nyní bojuje v mimořádně nebezpečné oblasti pohoří Ifoghas. "Naše operace je v poslední fázi, chceme zatknout přinejmenším vůdce skupin skrývajících se na severu Mali."

Stahování se blíží

Dle ministerstva obrany se operace účastní 150 vojáků výsadkového oddílu, které podporují stíhačky a také těžká vojenská technika na zemi.

Francie má nyní v Mali 4000 vojáků, ale už v březnu je chce začít stahovat. Maliské armádě pak má pomáhat 8000 členů mezinárodní mise, jíž se zúčastní několik západoafrických zemí pod velením OSN.

Francouzi od ledna postupně vjeli do měst na severu, která loni ovládli islámští radikálové a v nichž začali prosazovat islámské právo. Podle zbraní, které za sebou před ústupem zanechávají, se soudí, že jsou více než dobře vyzbrojeni.

Tak se bojuje o Mali:

Evropa se zatím drží stranou

V Bouremu, kam armáda vstoupila o víkendu, po nich například zůstaly tři mobilní raketové odpalovače ruské výroby, množství raket a munice. Povstalci se zřejmě vyzbrojili v Libyi.

Evropské země do bojů nevstupují, ale pomáhají Francii se zásobováním a přepravou vojáků.

Německá vláda tento týden rozhodla, že na pomoc do Mali vyčlení 330 vojáků. Sto osmdesát z nich se připojí k evropské výcvikové misi, zbylí pak pomohou s přepravou francouzských a afrických vojáků.

ČR chce do Mali vyslat 50 vojáků, kteří se budou podílet na ostraze základny v Bamaku a později se zapojí do výcviku jednotek maliské armády. V Německu vyslání musí ještě schválit Spolkový sněm, v ČR Senát.

 

Právě se děje

Další zprávy