Češi budou v Mali hlídat základnu, do bojů se nezapojí

ČTK ČTK
13. 2. 2013 14:18
Po skončení půlroční mise se dalších šest měsíců budou podílet na výcviku
Do Mali pojedou vesměs vojáci se zkušenostmi z Afghánistánu.
Do Mali pojedou vesměs vojáci se zkušenostmi z Afghánistánu. | Foto: REUTERS/Shamil Zhumatov

Praha - Čeští vojáci budou v Mali první půlrok hlídat základnu v hlavním městě Bamaku. Do operace se zapojí 1. dubna.

Jejich přítomnost na základně si vyžádala Francie, která vojenskému zásahu v africkém státě velí. Po skončení první půlroční mise se Češi v druhých šesti měsících zapojí do výcviku malijských ozbrojených sil, informovali první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek a mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Vláda minulý týden schválila 15 měsíců trvající mandát pro působení vojska v Mali. Ještě se jím však bude zabývat Parlament.

Kvůli operaci Evropské unie, jejímž cílem je vycvičit vládní jednotky Mali k boji proti islamistům, se ve středu Picek zúčastnil neformálního setkání ministrů obrany EU v irském Dublinu.

Většina vojáků bude z Chrudimi

"Budeme plnit úkoly force protection na velitelství této tréninkové mise v hlavním městě Bamaku," řekl náměstek. Anglický výraz ve vojenské hantýrce znamená preventivní opatření proti možnému ohrožení.

"Ochrana hlavního velitelství je pro české vojáky prestižní úkol. Nic se nemění na tom, že mise EUTM Mali je misí výcvikovou a její příslušníci, tedy ani naši vojáci, se nebudou aktivně účastnit bojových akcí," dodal Picek.

Kvůli ostraze základny Češi vyčlení jednotku o síle 30 mužů. Většina vojáků se bude rekrutovat z chrudimských výsadkářů. "Vesměs to budou vojáci, kteří mají zkušenosti z Afghánistánu," upřesnil Picek. Náčelník generální štábu Petr Pavel podle něj navrhuje, aby čeští vojáci v Mali byli vybaveni pancéřovanými terénními vozy Kajman i obrněnci Iveco.

Transport vojáků do africké země zajistí sama armáda. Převoz techniky musí vedení resortu vyjednat se spojenci, kteří disponují velkými dopravními letadly. Stroje v majetku české armády nemají takovou přepravní kapacitu.

Vyslání českých vojáků schválila vláda minulou středu. Náklady na misi, které jsou limitovány částkou 220 milionů korun, budou hrazeny z rozpočtu ministerstva obrany.

Parlament by o vyslání českých vojáků měl rozhodovat na nynější schůzi. Sněmovna i Senát by operaci pravděpodobně měly schválit. Předseda nejsilnější opoziční strany ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že sociální demokraté jsou připraveni vyslání českých cvičitelů podpořit, pokud bude jejich působení striktně instruktážní a nezasáhnou do bojů.

 

Právě se děje

Další zprávy