FOTO Sever už dobyli, teď táhnou islamisté na Bagdád

Bojovník skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě.
Začalo to ve Fallúdži i Ramadí, které ovládli členové Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL).
V úterý se radikálové, ideologicky blízcí Al-Káidě, zmocnili Mosulu...
...
Následky jejich běsnění jsou vidět na každém kroku... Zobrazit 26 fotografií
Foto: Reuters
Reuters Michal Žák Reuters, Michal Žák
Aktualizováno 12. 6. 2014 23:14
Radikálové ideologicky blízcí Al-Káidě se zmocnili provincie Ninive i několika dalších měst, dalším cílem je metropole Iráku. I přes bombardování postupují.

Mosul/Bagdád - Islamisté ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) ovládli notnou část severu Iráku.

Kontrolují nejen provincii Ninive s dvoumilionovým Mosulem, na čas do jejich rukou padl i Tikrít, rodiště Saddáma Husajna.

Armáda sice před nimi uchránila největší ropnou rafinérii v Bajdží, ale ozbrojenci nyní jsou necelých 90 kilometrů od Bagdádu a vyzývají své stoupence k útoku na metropoli.

Irácké letectvo bombardovalo pozice radikálů v severoiráckém městě Mosul a jeho okolí. Záběry z útoku vysílala irácká televize. Podle agentury AFP radikálové ve čtvrtek dobyli také obec Džalavlá, ležící 120 kilometrů severně od Bagdádu, a v provincii Dijála dále postupovali ve dvou směrech, zatímco provládní pořádkové síly ustupovaly.

Cíl sunnitských radikálů je jasný: svržení šíitského premiéra Núrího Málikího, jehož viní z nekompetentnosti. "Musíme si vyřídit účty," řekl na jeho adresu mluvčí ISIL.

Předseda vlády proto žádal parlament o vyhlášení výjimečného stavu, jenž by umožnil omezit média, pohyb civilistů či nařídit zákaz vycházení. Zákonodárci se ale nesešli v dostatečném počtu, a tak byla schůze odročena.

Bagdád rovněž požádal o pomoc spojence. USA odmítly nasazení letounů, Turecko pro změnu neplánuje udělit armádě nový mandát na přeshraniční operace.

Také generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen se nechal slyšet, že zatím nevidí, jak by Aliance měla zasáhnout do dění v Iráku.

Znepokojení vyjádřilo i Rusko. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova je v sázce územní celistvost Iráku.

Írán, který je spojencem irácké vlády, jí nabídl pomoc v boji s terorismem. Turecko o situaci v Iráku informovalo na mimořádném zasedání Severoatlantické rady své alianční spojence, ale zatím nepožádalo NATO o žádnou mimořádnou podporu, schůzka prý byla pouze informativní.

Podívejte se, jak to nyní v Iráku vypadá.

 

Právě se děje

Další zprávy